Leserbrev Golfbutikken Golfreiser Golfutstyr Smånotiser Ukens turneringer Lær om golf
Meny
Norske/svenske baner
Innendørsgolf
Golf på Internet

Vitser

Profesjonell golf
Ukens golftips
Golf på TV
ARKIVET
Golfaksjebørsen
Tilbake til første side
 
Sitatet

It's just a job. Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I beat people up.

Muhammad Ali

Tilbake til første side
 
Innlegg


Tilbake til innleggsoversikten   Tilbake til første side   Søk på GOLFSIDEN Les mer  

Her kan du legge inn:
nytt innlegg
 Trond - 10. Nov 2010 kl. 14:51 *  IP
Golfmuskler

Jeg er en av mange som har en tendens til å komme over toppen i svingen min. Problemet er gjerne størst etter en vinter med lite fysisk aktivitet, men blir mindre utover sesongen når den fysiske formen blir bedre.

For min del har jeg en mistanke om at jeg har for svak muskulatur i mage og korsrygg, og at jevnlig og allsidig fysisk trening, inkludert øvelser for nevnte muskelgrupper kan avhjelpe utenfra og inn-problemet. Teorien min er at pga nevnte svake muskulatur har hendene en tendens til å bli for aktive i starten av nedsvingen, siden mage og rygg ikke er i stand til å ta nok kommando.

Til tross for svingproblemet er jeg singlehandicap'er, men er plaget av ustabile svingprestasjoner og altfor avhengig av nærspillet mitt.

Jeg er spent på andres erfaringer og kommentarer til effekten av fysisk trening med tanke på golf:-)

hilsen Trond
 AR (10. Nov 2010 15:28) *  IP
Jeg kjenner dette problemet med å komme over toppen meget godt. En god løsning kan være følgende: Når du er på toppen av baksvingen skal du tenke på at kølleskaftet skal peke rett mot målet (pilen fra køllehode til grependen). Det vil føles som om det peker til høyre for deg (oss) som kommer over toppen. På den måten har du muligheter for å komme på innsiden. Hvis du i tillegg tenker deg at du skal treffe ballen fra innsiden slik ak at du får en draw som starter ut mot høyre, har du kommet langt. Jeg har stor tro på at problemet ligger mer inne i hodet - på konsentrasjonen - og ikke i musklene eller mangel på sådanne.

Jeg har hatt hell med å skifte over til denne tankegangen etter å ha slitt med dette problemet i hele år fram til begynnelsen av september.

Tenk deg at slaget blir som å sparke en fotball med innsiden av høyrebeinet for å få en vesntreskru. Gjrø det samme med golfkølla. Men da må aldrei skaftet peke til ventree for målet noen gang på vei ned fra toppen.

Kanskje ikke så godt forklart, men et forsøk i hvert fall. Er du i nærheten av et innesentyer i Oslo-området, skal jeg vise deg det.



 Trond (10. Nov 2010 15:50) *  IP
Takk skal du ha for gode råd, Asbjørn! Jeg har lest mye om over-toppen-problemet, inkludert dine gode artikler om emnet, og vet at dette er et sammensatt problem med mange årsaker og løsninger.

For egen del svinger prestasjonene fra å gå en runde langt ned mot banens par til å slite med å komme under 90 slag, og det er "alltid" over-toppen-problematikk som styrer prestasjonene. Ganske så frustrerende.

Jeg har til tider en "flying elbow" som jeg ikke klarer helt å montere ned mot hoften i nedsvingen som skaper problemer. Likevel føler jeg svingen generelt "flyter" bedre og med mindre anstrengelse når den fysiske formen er god. Jeg er godt i gang med å bygge opp mer muskulatur for lettere å tilegne meg bedre teknikk, og tar gjerne kontakt hvis jeg ser deg på et av innesenterne for en liten demo.



 AR (10. Nov 2010 16:09) *  IP
Den er grei, men møtet bør organiseres.


 steven (10. Nov 2010 23:45) *  IP
Bra råd fra A. Jeg tenker litt motsatt, men resultatet blir det samme. Jeg tenker: Grepet skal peke rett FRA målet. Det betyr at kølleskaftet peker mot målet. De gangene jeg husker dette i oppsvingen blir resultatet som regel bra. Pluss det å sikte litt på *innsiden* av ballen.
Golf er en hodesport.



 AR (11. Nov 2010 09:40) *  IP
steven; interessant. Det gjelder å finne en måte å tenke på som fungerer - helst hver gang. Triggere skal man ikke le av.


 radar (11. Nov 2010 10:51) *  IP
Hvis man har fokus på at køllehodet skal peke mot målet på toppen av svingen er det lett å komme across the line, noe man fort gjør med en flyvende albue.
Er det problemet kan du prøve å fixe det ved å dytte feks et headcover opp i høyre armhule. Headcoveret skal være der til etter at du har slått ballen.

Men! det kan være mange grunner til at man kommer over toppen, anbefaler deg å AR opp på møtet. Tipper han fort ser problemet, og hjelper deg å finne en løsning.




 Trond (11. Nov 2010 12:52) *  IP
Mye bra her! Radar: Jeg har stått på rangen med headcover under armen, og har også trent litt med en gummistrikk montert rundt overarmene for å bli kvitt "the flying elbow". Det er god trening, som jeg garantert burde utført oftere.

Ellers er det jo flere spillere som er kjent for "flying elbow", Nicklaus for eksempel. Flygende albue behøver ikke være noe problem så lenge man klarer å montere den igjen, og komme riktig ned til ballen. Jeg er i den gruppen som ikke helt klarer dette og lett skaper et over-toppen-problem som følge av dette. Derfor er det for meg riktigst å bli kvitt syndromet for godt.

Ellers føler jeg som nevnt i tidligere innlegg at starten på nedsvingen er der det ofte skjærer seg for meg. Etter å ha trent buk- og ryggmuskulatur noen uker, føler jeg allerede at starten på nedsvingen i mindre grad starter ved hjelp av det velkjente øksehugget.

Jeg tar gjerne kontakt, Asbjørn, hvis du har mulighet til å se på svingen min. Det vil garantert være nyttig. Setter stor pris på dette:-)



 AR (11. Nov 2010 12:54) *  IP
Det er greit. Kontaktinfo ute på høyre side her.


Svar:
(Felter merket med * må fylles ut.)
Navn *
E-post
Innlegg *
(Useriøse, krenkende eller støtende innlegg, kan bli fjernet.)
 Tilbake til innleggsoversikten      (Her bruker du kun ett nick!)

 
 
Annonser









ANNONSÉR på Golfsiden - mer for pengene!
Interessert? Kontakt: ar@golfsiden.com
Tlf: 900 900 72