Tilbake til innleggsoversikten Tilbake
til første side Søk på GOLFSIDEN
Les mer
Her kan du legge inn: nytt innlegg
 rro - 15. Nov 2007 kl. 12:01 * IP
"Golfbaner går over ende" .....
På nrk's nettsider kan man lese at Elverum, Sorknes og Randsfjorden sliter og trues av konkurs.
Les her: http://www.nrk.no/nyheter/distrikt/hedmark_og_oppland/osterdalen/1.4043837
Hva er status i andre golfklubber og hva mener vi om dette?
|
 tak, oslo (15. Nov 2007 12:06) * IP
Har vi hatt noen konkurser ennå i golfNorge?
 Duffy (15. Nov 2007 15:13) * IP
Røyk vel en bane i Kristiansand for 3-4 år siden. Flere vil slite. Greenfee spillet går ned, og når banene lever som bønder (=alle baner sine maskiner og jeg vil ikke dele/samarbeide med noen), så må det bli slit. Hvorfor går ikke baner i nærheten av hvernnadre sammen om sekretær/adm oppgaver, deling av greenkeepere og maskiner??
 Jørgen (15. Nov 2007 15:21) * IP
Ja Bjaavann ved Kristiansand gikk på trynet i forbindelse med byggingen. Men nå ligger banen der, og den har fått mye skryt. Var masse rettssaker med banearkitekt, klubb, entrepenør og hele suppa. Vet ikke om alt er avklart ennå.
 Waldorf (15. Nov 2007 15:58) * IP
Holtsmark gikk også på trynet i forbindelse med bygging. Elverum gikk konk etter en sesong ødelagt av "isbrann" for en del år siden.
 KoLD (15. Nov 2007 17:17) * IP
Onsøy har vel vært nedi med ihvertfall ene hånda i forbindelse med klubbhusbygging?
 Aagolf (15. Nov 2007 17:20) * IP
Både Randaberg og Solastranden har begge vært "nedi med ene hånden", men det skal mye til at lokalmiljøet lar en klubb gå overende.
Ogna har sine problemer nå, men medlemmene ordner nok opp. Alternativet er jo alltid å reise langt og betale nye inngangsbilletter. Det blir sjeldent billigere enn å støtte opp om egen klubb.
 barcentrale (15. Nov 2007 20:44) * IP
Var medlem på Elverum mange år, og en av utfordringene der var bl.a. å holde cafeen i gang. Det jeg oppdaget, var at mange medlemmer tok med seg hjemme i fra matpakke, drikke + kaffe på termos når de skulle ut å gå.. Ikke rart ting gikk på tryne!
 qwerty (15. Nov 2007 21:21) * IP
Dette må da være et forrteningspotensiale å kjøpe opp baner og lage felles administrasjon?
Golfklubber i dag er jo som kjøpmenn på 70-tallet, hver mann sin tue
 Fooore (15. Nov 2007 22:34) * IP
Med fare for å ødelegge en kjempe-spennende debatt, har jeg et mulig relevant innspill.
Hauger&Losby har samla admin noe, vil andre klubber gjøre det samme? Geografiske hensyn må selvsagt taes, men hvor er smertegrensene?!
Jeg har ikke satt meg inn i regnskap for klubber, men regner med at lønn&personal er en btydelig utgift.
 M16 (15. Nov 2007 22:39) * IP
Hva har Hauger og Losby samla? Slik jeg ser det så er det Uppard&LLoyd som er eneste felles faktor. Det gagner U&L, men ikke klubbene.
 AR (15. Nov 2007 22:40) * IP
Hafjell og Kvitfjell har et omfattende samarbeid som gjør det billigere å drive.
Til Aagolf, Kold, Smilende Sam og noen andre: Forsøk å holde dere til det saken dreier seg om i de trådene som dere skriver i.
 Aagolf (15. Nov 2007 22:43) * IP
Selv om du er grossist i viskelær AR og en fullstendig humørløs person.
Du klarer ikke å få meg sint en gang til.
God natt.
Svar: Sov godt! Selv du må forstå at jeg ikke kan plage leserne med det tullet dere har drevet med på denne tråden. Jeg strøk selvsagt alt det som ikke hadde med saken å gjøre. Det har ikke noe med humor å gjøre.
AR |
|
 Fooore (15. Nov 2007 23:01) * IP
M16: jeg mener at dette er et steg i "samlende" retning, og vil tro at klubbene også har noe å tjene/spare på slike ordninger.
Mener å ha hørt at det var planer om tettere samarbeid på admin-sida også på denne tida i fjor.
Kan en "banemannskap-pool" la seg dele i praksis mellom 2-4 klubber til dømes?
 Tulla (15. Nov 2007 23:25) * IP
Det var faktisk hyggelig her en stund med raske vekslinger og glade replikker.
Det er da synd at alt skal være humørløst i golfverdenen. Men systemet er vel slik.
Det må vi visst leve med.
 Smilende Sam (15. Nov 2007 23:37) * IP
Jeg tror ikke på RIMI GK, med baner rundt omkring. Det har jo vært selskaper som har forsøkt seg på golf management, men etter det jeg kan se har de ikke vunnet frem på bred front....
 Scandinav (16. Nov 2007 21:58) * IP
Kunstgress må være tingen her nord. Global oppvarming vil medføre mer nedbør og dermed mer is vinterstid. Resultatet kan f.eks bli mer og mer isbrann. Kunstgress eliminerer dette og redusereres driftskostnadene på sikt vesentlig. Den vise har talt....
 Solskinnsgolferen (16. Nov 2007 23:48) * IP
Tenk så fint å ha spillerett i RIMI GK da. Masse forskjellige baner å velge i.
 KoLD (21. Nov 2007 08:46) * IP
*Bump*
Da er festen over på Elverum og Sorknes.
Tok GK på Sorknes i 1994, har ikke vært der siden.....
Hvilke bane blir den neste?
 TJ (21. Nov 2007 08:56) * IP
Synd med Sorknes, en flott bane. De får til videre drift får vi tro, absolutt verdt et besøk dersom vedlikeholdet blir like bra som det alltid har vært.
 Fooore (21. Nov 2007 09:23) * IP
Jeg har kun spilt Sorknes av de 2, en nydelig bane! Når medlemstallet synker fra 2000 til 600(for det meste hytteeiere?) er det lett å forstå at økonomien skranter.
Triste greier, håper de finner en løsning.
 Helt Johan (22. Nov 2007 21:42) * IP
Kvitfjell ble kjøpt av eieren av Hafjell, fordi han fikk den nesten gratis etter at de nesten hadde gått konkurs (for andre gang på 2 år?). Her så de muligheter for samdrift, selv om det er 30 minutters kjøring i mellom dem. Men de sliter veldig med å få fylt opp banene, og noen gullgruve er det visst ikke.
Krokhol er nesten konkurs igjen, men er visst reddet i siste liten av klubben. Forrige gang var det kreditorene
Ryktene sier at Asker praktisk talt er i skifteretten. Noen medlemmer eller andre som kan komme med fakta?
Nes var nesten konkurs tidligere i år men ble visst reddet i siste liten, men er det permanent?
Aurskog sliter med kjempelån og lite medlemmer.
Hakadal har visst lagt planene om bygging av de siste 9 på hylla?
Kongsberg sliter velding, hører jeg. Eller?
Skei måtte reddes av Olav Thon..
Fet håper på en hotellinvestor som skal betale mesteparten av sine nye 18 hull. Håper de tar vedlikeholdsbudsjettet de første 10 år også. Skal du begynne å spille golf, Thon?
Kragerø ble reddet rett før gong-gongen av Spa hotell- investorer. Nå skal de igang på Norefjell og bygge ut. Veldig bra, hvis de tar vedl....
Mange "snille" investorer har hjulpet til å bygge baner, men praktisk talt INGEN av dem stiller opp og hjelper til med DRIFTSKOSTNADENE etter at banen er bygget. Disse kostnadene er nærmest like uansett hvor mange som spiller på banen. De kan selvsagt justerers ihht. ambisjonsnivået, men de aller fleste skal jo ha "Norges beste bane".
Et av Norges største firma Veidekke har lagt ned sin golfbane-bygge-avdeling, da de fikk problemer med alle de prosjekter de har vært involvert i, og nesten ikke fått betalt for to av banene de bygget.
Det firma som har "flest norske golfbaner på sin samvittighet" (over 25), som en av byggelederne selv så treffende sa det i en avisomtale, har helt sluttet å bygge golfbaner.
Ikke rart Meinich på Sorknes og Elverum slår fast at det nok går mot slutten på kommersielle aktører i golfbransjen. Han prøvde selv å ta over Trysil i år! Der har det vel vært 3 eiere/driftere de 4 siste årene.
Det planlegges to 18 hulls golfbaner mellom Moldes og Krisiansunds 9 hullsbaner, som begge har rikelig med plass til nye medlemmer på sine baner.
Det er to 9-hullsbaner ved Bodø, som vel ikke har mer enn 300 lokale medlemmer. Til sammen?
På tide å stikke fingeren i jorda og se på mulighetene til å få de eksisterende baner til å gå rundt før det planlegges flere?
Hauger og Losby har nok ikke annet felles enn eiere av pro-shop'ene, eller er det noe nytt på gang jeg ikke har fått med meg?
Utrolig mange andre baner sliter.
Daglige ledere og greenkeepere slutter stadig oftere, da de er få (ofte de eneste heltids-) ansatte og er under veldig stort press i en stadig lengre sesong.
Når skal golfforbundet begynne å ta tak i dette og komme med tiltak, i stedet for å oppfordre "gud og hvermann" til å bygge golfbane, uansett hva befolkningsgrunnlaget i området sier?
 Aagolf (22. Nov 2007 22:01) * IP
Noen tar da også til fornuft.
Randaberg sin hjemmeside har en ekstraordinert årsmøteinnkalling hvor de går bort fra 18 hull.
De går nå for oppgradering av de 9. Selvfølgelig til landets beste 9 hulls bane, Hva ellers?
En eller annen i styret har fortalt noen høye herrer at en må forholde seg til befolkningsgrunnlaget.
Det var på tide.
 Ove A. Tysnes (23. Nov 2007 12:56) * IP
Jeg er leder i Sorknes Golfklubb og har lest om oss på denne siden, svært mange gode og hyggelige minner tydeligvis, det er vi virkelig glad for. Vi i klubben er etterhvert kommet svært langt med å få på beina et nytt eierselskap sor Sorknes Golfbane. I løpet av noen uker regner vi med at det er sikret drift på Sorknes også i årene som kommer. Og til alle dere som har vært der, hjertelig velkommen til sesongen 2008.
Til den generelle debatten om at mange baner sliter, vil jeg si at med over 150 anlegg er ikke det vanskelig å forstå. Hedmark alene har 6 - seks 18 hullsbaner og ca. 2800 spillere. Når vi hadde over 2000 medlemmer i 90-årene var det max 30 anlegg i Norge. Det er jo noe å tenke på.
Men men, vi klager ikke - er optimister og ser frem til neste sesong på Sorknes.
 Fooore (23. Nov 2007 13:58) * IP
Sorknes, here I come i 2008!
Og i 2008 skal ikke banen vinne igjen, nå er det min tur!
 Dilter (23. Nov 2007 15:39) * IP
Det var gode nyheter Ove. Lykke til.
Sorknes står fremdeles på min liste over baner i Norge som skal spilles, og håper det blir en realitet neste år.
 Simon Augustsson (23. Nov 2007 21:17) * IP
Hej Helt Johan.
Thon står också för driften på Skei.
 Helt Johan (24. Nov 2007 10:43) * IP
Lykke til Ove. Vi er nok mange som vil komme tilbake til Sorknes! Og Heia Olav Thon. Reis til Skei alle sammen og nyt naturen og en flott bane. Særlig back 9.
 Ture (24. Nov 2007 11:59) * IP
Vi trenger ikke færre anlegg men flere spillere. NEste år rekrutterer alle en spiller så er saken løst! Vi bør senke terskelen til idretten / hobbien golf. Flere anlegg tilpasset de minste. Her er nøkkelen til golf som en bred og stor idrett i fremtidens Norge. Anlegg i nærmiljø. Anlegg som ikke krever opplæring eller mye utstyr. Anleg for lek men rettet mot golf.
 barcentrale (24. Nov 2007 12:17) * IP
Dropp grøntkort, flere pitch and play baner og færre mellomledd i distribusjonskjeden på utstyrssiden ville gjort susen. Redusert greenfee for studenter og juniorer er også viktig.
Det er litt pose og sekk mentalitet ute hos de med kommersielle interesser av golf. De ønsker mange spillere, men vil ha restriksjoner (grønt kort) som gir betydelige inntekter for golfklubbene. De vil ha flere spillere, men holder høye greenfee innteker. Utstyrsforhandlerne har åpenbart ikke track på internett og valutakurser. Spør du meg, har ikke golf-aktørene og NGF tatt det faktum over seg at golfboomen i Norge er over. Nå må noe skje!
 Pose eller sekk (25. Nov 2007 23:08) * IP
Man kan ikke få alt. Golfspillere vil ha flere medlemmer og flere å dele regningen med. Da kan man begynne å strippe sporten for rester fra en aristokratisk fortid med nedlatende snakk om "grilldresser", krage-krav, forbund mot olabukser osv osv. JEg vet det er mange som synes dette er helt greit, men altså ikke mange nok,i forhold til alle banene som finnes. Insisterer man på at grilldress-folket ikke er velkomne, må man også innse at ikke alle kommer løpende for å melde seg inn.
 cut (26. Nov 2007 08:56) * IP
Når man insisterer på at dersom man skal ta i bruk en bane noen har investert 40 - 50 mill og ta vare på banen så er første bud at man evner å tilpasse seg noen enkle regler. Første regel ar at man kan ta vare på seg selv og presentere seg slik reglene tilsier. Når man har vist dette så kan man kanskje forvente at vedkommede kan ta vare på banen også, men det er ikke sikkert.
Selvfølgelig kan man diskutere hvor grensene skal gå og når det ramses opp krave, golfsko etc som bastante krav i norske klubber så er det en sterk overdrivelse, men dersom det kommer noen med bar overkropp, grilldresser i skrikende farger, etc så tror jeg noen grenser blir overskredet-----
 Pose eller sekk (26. Nov 2007 22:58) * IP
Til cut: hva mener du? "ta vare på seg selv og presentere seg slik reglene sier." Hva i all verden mener du med dette? Neida, jeg er enig, norske klubber er generelt ikke veldig rigide. Men dette med krager, grilldresser osv. er likevel noe som gjør at en del folk oppfatter golf som noe fremmed (og altså ikke på grunn av spillet selv, men deler av en mentalitet som ofte kalles spilets tradisjoner osv). Selv lurer jeg på hvilke "grenser som blir overskredet" om noen kommer i "grilldress i sterke farger". (På tv ser vi jo hvordan golfstjerner kan bruke andre typer klær i sterke farger). Det er fullt mulig å stå fast på at en (fargesterk) treningsbukse ikke hører hjemme på en golfbane, men da kan man ikke samtidig si at man ønsker størst mulig rekruttering til golf-sporten. Jeg går av og til tur i en vakker park som kan likne en golfbane, men jeg er opptatt av parken og det fine ved den, ikke antrekket til andre turgjengere. Er det virkelig slik at andre får en slik turopplevelse spolert om de ser noen i antrekk de ikke liker? Minnes John Cleese som Basil: No riff-raff!
 Wilson (26. Nov 2007 23:18) * IP
Ture.
Godt forslag.
Jeg er i gang. Fikk med to stykker fra jobben i år. Vi arrangerte nybegynnerkurs og oppdateringskurs. Begge to er allerede helfrelste.
Viktig å presentere golfen som den trivelige sport/rekreasjon den er og ikke fokusere på negativt tull og gamle myter.
 Fooore (27. Nov 2007 09:34) * IP
Rekruttering gjøres ofte mest effektivt gjennom venner, da har "de nye" noen å forholde seg til etter første intro.
Tror ellers det er ekstremt få som lar seg skremme av golfen pga av enkelte klubber har kleskode eller at det for 20år siden ble sagt at golf var snobbesport. Både sport og folk utvikler seg.
 Fjosok (27. Nov 2007 09:51) * IP
Banene bestemmer selv hvilke små regler angående kleskode osv de ønsker gjennomført. Mitt inntrykk er at de som er i stand til å innrette seg etter disse reglene, også er flinkere til å ta vare på banen og sikkerheten. Det handler om at man ikke setter seg selv over alt og alle, enkelte gjør det i tilstrekkelig grad ellers i livet.
Jeg spilte en gang en bane hvor de markedsfører seg med at de ikke har noen regler eller krav. Banen var i dårlig forfatning , folk rota og surra hit og dit og runden tok 6 timer. Marshall fantes ikke.
 Pose eller sekk (27. Nov 2007 11:07) * IP
Fjosok: Selvsagt bestemmer hver klubb over seg selv. Mitt poeng er bare at en klubb som trenger inntekter og spillere gjør lurt i å være sosialt inkluderende, og når ikke-golfspillere leser plenty av utsagn om at en "grilldress er å gå over grensen", ja så får man jo bekreftet at det er noen mekanismer ute og går i golf som man vanligvis ikke møter innen idrett/sport.
Golf er på mange vis en folkesport, men sosialt sett innbiller jeg meg sporten rekrutterer skjevt (meningsmåling hadde vært artig). Kanskje er dette også hensikten for noen klubber, det er i så fall deres valg. Men jeg tror det ville være lettere å rekruttere om ikke golfsporten framsto som så konservativ som i dag.
 Ture (27. Nov 2007 13:55) * IP
Bra Wilson, da leder du. Jeg har skaffet to nye medlemmer i år. De var fjernmedlemmer! Ingen nyrekruttering men bra for klubben min. Håper at noen av de jeg har bearbeidet over en tid kommer seg på kurs i løpet av neste år.
 Hagamedlem (27. Nov 2007 17:14) * IP
Fjosok: Du tar feil. Hagamedlemmene må være de dårligste i landet til å ta nedslagsmerker og legge tilbake divots.
 cut (28. Nov 2007 16:30) * IP
Det kan vel diskuteres om man ønsker å ønske "alle" velkommen og kanskje skyve ut de som ikke finner seg til rette på "campingplassen", eller om man skal sette visse krav, kanskje skyve ut de mest ekstreme tilfellene for å opprettholde en viss standard og ønske alle de andre velkommen - det er vel en stund siden at man fant ut at til lags åt alle kan ingen gjera..
 fjut (29. Nov 2007 12:20) * IP
Ser at noen snakker om dårlig økonomi ute hos oss klubbene. Ja, er det rart da? Ta Asker som eksempel. Ikke akkurat den beste banen på Østlandet. Høy green fee og vanskelig å komme ut på og ikke minst variabel kvalitet.Fleksibilitet, diffrensiering av priser etc. er ord som denne klubben og mange andre klubber tydligvis ikke har hørt om. Så har styret i Asker i sin tid vært så naive og kanskje ikke så veloverveide at de har tatt opp dyre lån for blant annet å kjøpe ut grunneier. Til tross for masse protester fra medlemmene. Nå sliter de... Også pga tilbakekjøpsplikten som klubben er forpliktet til hvis et medlem slutter. Desseverre er ikke golf i vekst lenger heller. Resultatet er nå at klubben desperat prøver å få alle medlemmer til å frafalle denne tilbakekjøpsplikten. Det vil si at medlemmer taper mellom 15 og 20 tusen pga tidligere lite kloke beslutninger! Hva som blir klubbens skjebne får en vente med å se..
 Bert (29. Nov 2007 12:44) * IP
fjut, her var det mye unynansert.
1. Du klager over at det både er høy greenfee og vanskelig å få komme ut på banen. Selvfølgelig tar klubbene forholdsvis høy greenfee hvis det er så mange som spiller der at det er vanskelig å komme ut på. Ved lavere greenfee ville de da bare mistet inntekter.
2. Fordi det allikevel er tider på døgnet og i løpet av sesongen hvor det faktisk er ledig plass på banen har Asker differensierte priser.
3. Det er årsmøtet, og ikke styret, som for noen år siden besluttet å tå opp lån for å kjøpe anlegget (ikke selve grunnen) fra de forrige eierne. Det var kanskje naivt, men det ble besluttet i en helt annen situasjon for klubben og skapte bedre struktur i klubben/organisasjonen.
4. Helt fra starten av hadde Asker tilbakekjøpsplikt. For et par år siden ble det imidlertid endret slik at denne plikten ikke lenger er tilstede overfor nye medlemmer.
5. Driften av Asker er grei nok og skaper ingen problemer. Klubbens utfordring er knyttet til tilbakekjøpsplikten og fallet i verdien av andelene, og det forholdet at mange medlemmer har bedt om tilbakekjøp når det er gunstigere enn å selge andelene. At den opprinnelige ordningen med tilbakekjøp var en lite klok beslutning er det ikke vanskelig å være enig i.
6. Andelene kan fortsatt selges, og fremtidig pris vil avgjøre hvor mye selgeren taper i forhold til tilbakekjøp. Hvis markedet tar seg opp senere behøver det ikke være noe stort problem.
 fjut (29. Nov 2007 14:03) * IP
Bert, takk for en mere nyansert forklaring!
Men, er ikke enig med deg i noe av det du sier.
Høy green fee bør stå i forhold til kvalitet, og det gjør det ikke når vi snakker om Asker.Er heller ikke så sikker på om en lavere green fee som er tilpasset hvilken tid vi snakker om minsker inntektene. Slik Asker og andre klubber gjør det, er etterlatt inntrykk ofte negativt. "Her skal jeg i hvertfall ikke spille igjen!", sier man da. Tapt mersalg blir jo resultatet. Sist jeg var på Asker, betalte jeg full green fee - på en lørdag - vel og bra. Det var ikke fullt, ganske sent på sesongen. Alle greener var "luftet" - men snakk om rabatt, Nei! Da kan en ikke komme å påstå at Asker har differensierte priser.
Men spør du klubben har de selvsagt en hoverende forklaring tenker jeg..
Ja, enig det er årsmøtet som bestemmer. Mitt poeng var at det var flere som så hvor dette bar, og synd at de ikke vant frem med sitt syn. Syn også at øvrige medlemmer lot seg forlede av et veltalende styre.
Poenget er at dette har skapt de problemene som klubben står ovenfor!
Så fint da! At det ikke er noe problem med drifting av klubben! Og at flere av medlemmene har sagt fra seg tilbakekjøpsretten. Da er det vel ikke noe problem at de få som har et annet syn får sine penger tilbake da?
Du mener da vel ikke at noen kunne tenkt seg å kjøpe aksjer i denne klubben nå?
Jeg ville i allefall ikke råde de til det.
At markedet tar seg opp - og at interessen for en aksje i Asker vil øke er lite sannsynlig etter min mening.
 Bert (29. Nov 2007 15:33) * IP
fjut, med den nedlatende tonen du legger opp til er det fristende å ikke svare, men allikevel.
Klubben har faktisk differensierte priser avhengig av tider mv selv om du ble fornærmet over å ikke få rabatt når greene var luftet. Er forøvrig enig med deg at du burde fått rabatt i en slik situasjon, men hvorfor skulle klubben ha en "hoverende" forklaring?
Problemet liggger neppe i at klubben tok opp lån for å overta driftsmidlene, men at tidligere styrer ikke for lenge siden fikk satt en stopper for tilbakekjøpsplikten.
Jeg skrev ikke noe om hvor mange som har frasagt seg tilbakekjøpsplikten for det vet jeg ikke noe om. En del medlemmer har fått pengen sine tilbake, men utfordringen er selvfølgelig at det de siste årene har blitt såpass mange at summen blir for stor for klubben. Det vet du godt selv om du velger å harselere med det. Uansett er det interessant at kampanjene for å få nye medlemmer har vært gode så vidt jeg vet. Kanskje det kommer av at banen har vært ganske bra i år med nye greenkeepere, og at folk trives i klubbmiljøet?
 KoLD (29. Nov 2007 18:46) * IP
har det fra sikre kilder at flere baner på østlandsomerådet pr. dato ikke har fungerende markedsapparat
hvordan skal disse klubbene holde på sine samarbeidspartnere/skaffe nye i et allerede tøft marked?
R.I.P.
Kommentar: Kan du være mer presis i ditt spørsmål? Dette er alt for generelt og intetsigende.
Eller må jeg stryke dette. Frist kl 22.00 i dag.
AR |
|
|
|