Leserbrev Golfbutikken Golfreiser Golfutstyr Smånotiser Ukens turneringer Lær om golf
Meny
Norske/svenske baner
Innendørsgolf
Golf på Internet

Vitser

Profesjonell golf
Ukens golftips
Golf på TV
ARKIVET
Golfaksjebørsen
Tilbake til første side
 
Sitatet

It's just a job. Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I beat people up.

Muhammad Ali

Tilbake til første side
 
Innlegg


Tilbake til innleggsoversikten   Tilbake til første side   Søk på GOLFSIDEN Les mer  

Her kan du legge inn:
nytt innlegg
 Jung - 03. Dec 2010 kl. 13:55 *  IP
Norges beste kvinnelige idrettsutøver?

Redaktøren utroper Tutta til "Norges beste kvinnelige idrettsutøver".
Konkurrenter til denne tittelen er vel i første rekke Marit Bjørgen, Tora Berger, Cecilie Brækhus. Alle disse har store seire i år, Tutta har ingen. Betyr jevnhet i toppen mer enn seire? Og hvor mye betyr det at en idrett har stor utbredelse og sterk konkurranse internasjonalt?


 Sigbjørn (03. Dec 2010 14:06) *  IP
Ja, hva synest du Jung?
Tror nok det er riktig som redaktøren skriver, men det vil altid vere spørsmål ved slike utropelser, selv etter en eventuell kåring.



 PegTee (03. Dec 2010 14:16) *  IP
Desse kåringane er berre tullete. Kva skal ein legge vekt på? Kva er egentlig idrett? Svaret kan lett bli eit anna berre ein legg andre kriterium til grunn.



 AR (03. Dec 2010 14:43) *  IP
På idrettsgallaen i januar på Lillehammer ble Suzann Pettersen kåret til Årets kvinnelige idrettsutøver. Se: http://www.nrksport.no/idrettsgalla/1.6939392

Hun må nok vinne denne helgen for å vinne i år igjen for å ha noen muligheter til å vinne i år igjen selv om kanskje denne sesongen har vært bedre enn i fjor. I vinternorge er nok OL-medaljer i våre små idretter, i internasjonal sammenheng, tunge vekter på vektskålen.



 AR (03. Dec 2010 14:45) *  IP
PegTee; Man kan gjerne mene at slike kåringer på tvers av idrettsgrener er tullete, men det er en viktig del av idrettsbildet. Da må vi forholde oss til det og bare henge med.


 dutte (03. Dec 2010 15:17) *  IP
Setter man Tutta opp mot Brækhus tror jeg sistnevnte ville fått bank uansett :-)


 Green (03. Dec 2010 15:29) *  IP
Du tror Tutta hadde banket Brækhus? :p


 Jung (03. Dec 2010 15:33) *  IP
Ja, Sigbjørn, jeg burde vel ha svart på mitt eget spørsmål. Årsaken til det er at jeg er usikker på hva jeg mener.
Golf - også for kvinner - er en verdensidrett der konkurransen er enorm, og det kreves mye både fysisk og mentalt for å nå til topps. Uheldigvis er ikke golf en OL-idrett før i 2016, og OL-gull betyr svært mye i slike rangeringer. Langrenn og biathlon for kvinner er små idretter internasjonalt, og konkurransen er vel ikke all verden. Men OL-gullene til Bjørgen gjør vel at hun soleklart vinner tittelen på neste idrettsgalla.
Likevel heller jeg til at Tutta er Norges beste kvinnelige utøver, alle forhold tatt i betraktning.



 PegTee (03. Dec 2010 15:38) *  IP
AR, eg kan ikkje vere anna enn enig i det.
Der er eit klipp på youtube av Jerry Seinfeldt der han i takketalen (han har nett vunne ein pris) tek eit oppgjer med desse prisane, awardshows og alt det dei representerar. Det er tatt på kornet 100%!
Tutta fortjenar sjølsagt dei prisane ho kan få men poenget er at det gjer 50 andre ekstremt flinke damer også. Eg synest det er godt gjort å kunne velje.



 JJ (03. Dec 2010 15:45) *  IP
Syns Suzann fortjener bemerkelsen først og fremst på grunn av at golf er en vanvittig mye støree idrett internasjonalt, lere hundre ganger trolig enn langrenn, skiskyting etc. Sporter der kun et fåtall nasjoner egentlig bryr seg


 dutte (03. Dec 2010 15:52) *  IP
Green, ja med en real hook :-)


 Ronni (03. Dec 2010 19:09) *  IP
Ingen tvil om at Tutta er en av Norges mest profesjonelle
idrettsutøver, uansett kjønn.
Kanskje den beste, likevel det er ikke mulig å matche 3 OL-gull.
Hun har heller ikke hatt full uttelling i år på touren, en sesong uten seire er en mislykket sesong for Tutta.
Men det vi vet er at hun gjør alt for å nå målet sitt : Å bli verdens beste kvinnelige golfspiller.



 Tuttafan (04. Dec 2010 15:42) *  IP
Vi kjenner golfidretten og vet hva det står for. Det gjør ikke det norske folk eller media. Media er opptatt av fotball og Petter Nortug.Sistnevnte fordi han alltid sier noe dumt, som de kan spille på. i tillegg var han vår beste mannlige skiløper - kanskje han kommer tilbake.

Marit, Tutta og Cecilie var kanskje våre tre beste kvinnelige utøvere i 2010
Thor, Petter og Emil var kanskje våre tre beste mannelige
Det er vanskelig å sette idrettene opp mot hverandre, men jeg vil i fjor sette følgende rekkefølge på våre beste: Marit, Petter, Tutta. :-)



 Wilson (04. Dec 2010 15:47) *  IP
Tuttafan

Jeg er ikke helt sikker på at Northug og Hushovd hører hjemme i en tråd som diskuterer hvem som er norges beste kvinnelige utøver.



 Pølse med brød (04. Dec 2010 21:53) *  IP
Kvinnegolf er ikke på langt nær så stort som for herrene.

Ser man på totalt antall hard satsende toppidrettsutøvere er jeg ikke sikker på at golf har så mange flere enn kvinne langrenn.



 JJ (04. Dec 2010 21:57) *  IP
Det er flere hardt satsende kvinnelige golfspillere i Korea enn det er hardt satsende kvinnelige langrennsløpere i verden.


 Pølse med brød (04. Dec 2010 22:30) *  IP
Synsing eller har du dokumentasjon?

Husk at kvinner er i kjempemindretall på alle golfbaner i verden. Har du sett nivået bak de 100 beste spillerne i verden? rimelig ræva for å være ærlig. De dårligste på LET kan neppe kalles toppidretsutøvere i tradisjonell forstand.

Kvinneidrett har dårlig bredde blant de hard satsende i alle idrettter world wide.



 JJ (04. Dec 2010 22:46) *  IP
Husk at de som i det hele tatt har tilgang på snø er i kjempemindretall i verden. Ganske utrolig at en særiøst kan argumentere med at langrenn på verdensbasis konkurerer med golf


 Pølse med brød (05. Dec 2010 00:31) *  IP
Regner med at du fikk med deg at jeg snakker om hardt satsende toppidrettsutøvere....

Selvfølgelig ikke noen tvil om at det er flere kvinner som driver aktiviteten golf enn aktiviteten langrenn world wide, men det var nå ikke det som var debatten...

Sverige er en av tidenes beste golfnasjoner for kvinner. Er det flere som satser hardt på golf i sverige enn langrenn? neppe....

Når vi snakker idretten golf faller det utrolig mange jenter fra når de når senior klassene, de vil ikke ta risikoen ved å satse på samme måte som mange menn, de velger barn og familie foran egen satsing , utdannelse osv. Kvinner er smartere enn menn.

Fakta er at i de store golfnasjonene som england, scottland, USA og Korea så er det mye mer vanlig enn her at det er mannen som er breadvinner og at \kvinnen er hjemme med barn og hjem. Familiforholdene i de landene er som her på 60 tallet.



 ??? (05. Dec 2010 11:45) *  IP
Mye synsing her og vi sammenligner pærer og appelsiner. Og det må vi. Jeg har ikke sett noen dokumentasjon som beviser hvor mange personer (fordelt på kjønn) som er hardt satsene? Betyr det noe som helst?

For å synse litt videre. Golf er en av de største verdensidrettene målt i antall utøvere. Det er flere kvinnelige golfspillere enn langrennsutøvere i verden. Hvem som er best er ut fra hvilke parametere man måler etter.

Kjetil Andre Aamodt kanskje tidenes beste idrettsutøver i Norge har uttalt at Tutta er større enn han. Jeg synes det sier ganske mye.



 Pølse med brød (06. Dec 2010 09:21) *  IP
Jeg mener også Tutta er norges beste kvinne gjennom tidene.

Men jeg reagerte på at det ble skapt et inntrykk av kvinnegolf er like sinnsykt stort som herregolf, og det er det faktisk ikke...

Jeg synes det er en viktig sondring mellom de som driver en aktivitet og de som faktisk satser hardt på idretten.

Litt flåsete kan man si at alle norske kvinner mellom 2 og 80 går regelmessig på ski. (ikke helt sant, men vi er en stor skinasjon). Allerede her har ski i norge slått golf med ca 2 mill. utøvere av aktiviteten.

Kan vi bruke dette til noe? nei. Derfor må vi faktisk se på hvor mange som satser hard for å kunne bedømmme nivået i idretten. Hvilke kriterier er naturlig å bruke for å gi kategorien satser hardt?

Jeg legger til grunn voksne kvinner mellom 18 og 50 som trener daglig, er del av en klubb/satsing og konkurrerer regelmesig på et bra nivå, regionalt/nasjonalt nivå.

Jeg tror antallet i ski ligger mellom 500 og 1000 stk world wide. Kvalifisert synsing. 60-70 av de beste av disse deltar i world cupen.

Jeg har hørt et tall mellom 5 og 10 tusen for menn i golf etter de samme kriteriene.

Tviler på at det er mer enn 1000 kvinner som etter mine kriterier er hardt satsende på golf, men kun synsing.

Slik jeg ser det er det ikke 100 % opplagt at det er noe større prestasjon å bli verdensener i golf for kvinner enn å bli det i langrenn slik Bjørgen er.




 Jung (06. Dec 2010 13:36) *  IP
Pmb utroper Tutta til "Norges beste kvinne gjennom tidene". Men utgangspunktet for kåringen her var Norges beste akkurat nå, eller det siste året.
Dersom vi utvider tidsperspektivet til å gjelde hele idrettshistorien, må nok Tutta vike for bl.a. Ingrid Christiansen, Grete Waitz, Laila Schou-Nilsen, Bente Skari (5 VM-gull og 1 OL-gull) og kanskje Andrine Flemmen.



 Smilende Sam (06. Dec 2010 14:01) *  IP
PmB, hvis du legger sammen antall spillere som satser på LET, LPGA, Duramed/Futures og de som spiller kval til slike tourer så nærmer du deg muligens 1000 bare der. Så kan du legge til de som spiller minitourer, satsende amatører (f.eks hvertfall 30% av collegespillerne). Tror nok du på verdensbasis fort vil se at antallet hardt satsende golfspillende damer er flere enn langrennsløpere. Kvinnelangrenn er en marginal sport.

Å si at marginale utøvere som Schou-Nilsen (hvor mange konkurrenter hadde hun.....), Waitz/Kristiansen (mellom/langdistanse for kvinner var og er en liten gren) er på Tuttas nivå blir helt feil. At Flemmen skal være up there må skyldes lokalpatriotisme fra Jung. For Skari gjelder det samme som for andre kvinner i langrenn.....



 Pepper (06. Dec 2010 14:27) *  IP
Enig med PegTee, slike "kåringer" blir nokså meningsløse for det er ingen anerkjent sammenlignbar målestokk mellom de forskjellige idrettene.

Suzann vil uansett havne høyt oppe, etter min mening også Grete Waitz, Ingrid Christiansen, Laila Schou Nilsen og kanskje et par til.

For meg er de alle store idrettsutøvere i verdensklasse, men i forskjellige idretter og tildels forskjellige epoker. Det holder lenge for meg.



 Jung (06. Dec 2010 14:31) *  IP
Og for Smilende Sam gjelder det samme som før; aldri være enig med Jung i noe som helst...
Schou Nilsen tok jeg med for å minne de historieløse om en fantastisk idrettskvinne, som var på topp i alpint, tennis, skøyter, håndball og bilsport. Å kalle Waitz og Kristiansen for "marginale utøvere" blir lettere meningsløst. Jeg tror nok at begge disse - særlig Waitz - er mer kjent i verden enn Tutta. Begge trente enormt hardt, var på topp i mange år og konkurrerte mye. De lå langt foran sine mange konkurrenter. Ingen over, ingen ved siden...



 Smilende Sam (06. Dec 2010 15:14) *  IP
Jung - du tror for godt om deg selv....du er ikke viktig nok til at jeg tilpasser meningene mine etter dine; hverken den ene eller andre veien. Beklager å måtte skuffe paranoiaen din.

Til saka; Schou Nilsen var på topp i en haug idretter der hun i sin tid ikke hadde seriøse kvinneløige motstandere. Waitz claim to global fame er hennes innsats for NY Marathon, ikke at hun løp raske 800/1500/3000 metere og marathon. Og igjen - antallet hardt satsende konkurrenter ville fått plass i rutebussen til Hurum. At de var flotte representanter for norsk idrett; utvilsomt, men "tidenes" er ikke bare å ta hardt i - det er å ta feil.



 Dr. Green (06. Dec 2010 15:16) *  IP
Til og med grensevakta på Newark visste hvem Waitz var da vi ankom for NY maraton. Han så ikke ut som en som hadde en spesiell interesse for maraton for å si det sånn.


 Smilende Sam (06. Dec 2010 15:40) *  IP
Hadde du spurt grensevakta på LAX så hadde han lurt på hvem du snakket om.

Fakta er vel at egentlig finnes det bare en verdensberømt norsk utøver - og han er nå trener for et middelmådig fotball-lag fra en fiskerlandsby INGEN utenfor Norge har hørt om (Beartown teller ikke...)

Innen kvinneidrett er selv Tutta bare berømt innenfor en smal krets - men den er bredere enn for obskure, men ganske flinke småidrettsutøvere fra 30 år tilbake og mer.

Hvor mange OL gull har Waitz? Hvor mange nordmenn husker hvem som vant OL i 1984 for herrer? Det er ok å være patrioter - men vi må nok innse at få norske utøvere er kjent utenfor fanskarene.



 dutte (06. Dec 2010 16:16) *  IP
Grete Waitz er den eneste norske kvinnelige idrettsutøver som har fått en referanse i en Seinfeld episode.:-)


 Ronni (07. Dec 2010 08:45) *  IP
Hvor mange idrettslegender har vi? Ikke mange, Pele og Maradona kanskje, i allefall ingen norske.
Idrett er forbruksvare og stjernene glemmes like fort som de kommer. Slik er det og må det være i vår hiv- og kast -kultur.



 Pølse med brød (07. Dec 2010 09:02) *  IP
Innser at det er øyet som ser dette her og at det ikke finnes noe objektiv sannhet.

Hvis du som meg har vært i Addis eller Eldoret så er bare der 10 ganger flere hardt satsende kvinner innen langdistanse løping enn på alle de golf tourene og kvallikene sam nevner. Da snakker vi fattige kvinner som løper sykt mye for å bli god nok til å tjene penger. Kvinner som er langt mer toppidtressutøvere i kosthold, livsstil og trening enn de fleste golfspillere.

At Waitz eller Kristiansen skulle fortjene mindre enn tutta å evt. bli norges beste kvinne gjennom tidene er en tøvete uttalelse.

Waitz er vel mer kjent i USA enn tutta? Waitz er jo et "household" name som mnange kjenner fra frokost tv og andre programmer der borte.



 Smilende Sam (07. Dec 2010 09:52) *  IP
PmB, det løp ikke tusenvis av unge kvinner og trente langdistanse i Addis eller andre steder da Waitz var på topp. Du sammenligner nåtid med fortid.

Påstanden om tøv får således preg av boomerang. Waitz berømmelse er knyttet til NY Marathon og en haug med pr greier i statene ETTER at hun sluttet på topplan. Mellomdistanseløperen (det var det hun var det meste av karrieren) Waitz eller Andersen som hun het den gang var ikke berømt....



 Pølse med brød (07. Dec 2010 11:58) *  IP
Feil! Sam, her er du ute å sykler så jævlig, du har ikke peiling på hva du prater om. Jeg har vært på plass og snakket med gamle løpere i Afrikas løpermeteropoler og de sier løping tok av helt sykt i forbindelse med suksessen til Bikila i Ethiopia og Kip Keino og Hnery Rono i Kenya rundt 1970. Altså lenge før Waitz. Faktisk var det flere som drev på 70 tallet enn nå....

Tror det er svært liten tvil omat det world wide er flere som satser hardt på løping enn golf av flere grunner. Golf er blant annet veldig dyrt i forhold til å løpe barbeint i skogen. Dette alene utelukker 99 % av alle mennensker i verden fra aktiviteten golf, mens alle kan løpe.



 Smilende Sam (07. Dec 2010 12:34) *  IP
OK, PmB - finn resultatlister som viser at Etiopias og Kenya hadde satsning på langdistanse for KVINNER før 1984? At de hadde gode mannlige løpere i den perioden er alment kjent. Vi snakker om kvinnelige utøvere her.... Og forresten; jeg har peiling - de hersketeknikkene dine er patetiske.


 AR (07. Dec 2010 12:58) *  IP
Minner i all beskjedenhet at dette handlet opprinnelig om Norges beste kvinnelige idrettsutøver og ikke hvor gode kvinnene var til å løpe i Etiopia og Kenya for 40-50 år siden.

Håper også på en hyggelig tone her på Debattforumet.



 Pølse med brød (07. Dec 2010 14:42) *  IP
Resultatlister?? Diskuterer du hvor mange som sater hardt som oss andre eller diskuterer du hvem som hevder seg i enkelt løp som OL/WM?

Skal vi følge logikken din så er det ingen menn i norge som satser hardtr på golf, fordi vi ikke har noen topplasseringer i golf på PGA eller ET på mange år.

Debatt teknikken din er helt bak mål Sam, skifter fokus så snart du merker du er på tynn is.




 Smilende Sam (07. Dec 2010 18:35) *  IP
PmB, Har ikke skiftet fokus - har hele tiden fokusert på at det ikke kvalifiserer til størst gjennom tidene å være en god marathonløper. Du dro inn Kenya etc....

Kvinnesatsningen i Etiopia og Kenya startet etter at Waitz la opp - ihvertfall hvis man snakker om resultater. Og siden du spør - nei det er fortsatt ingen stor satsning på elitegolf i dette landet.




Svar:
(Felter merket med * må fylles ut.)
Navn *
E-post
Innlegg *
(Useriøse, krenkende eller støtende innlegg, kan bli fjernet.)
 Tilbake til innleggsoversikten      (Her bruker du kun ett nick!)

 
 
Annonser









ANNONSÉR på Golfsiden - mer for pengene!
Interessert? Kontakt: ar@golfsiden.com
Tlf: 900 900 72