Tilbake til innleggsoversikten Tilbake
til første side Søk på GOLFSIDEN
Les mer
Her kan du legge inn: nytt innlegg
 Wilson - 28. Jan 2012 kl. 17:29 * IP
To puttere i bagen
Mickelson spilte med to drivere på samme runde for noen år siden.
Får vi / når får vi se første spiller med to puttere på samme runde?
En kort putter for de lange puttene og en langputter på de kortere.
Virker som lengdekontroll er verre med de lange, mens de er langt bedre på de korte puttene.
|
 AR (28. Jan 2012 18:55) * IP
Min erfaring etter å ha trent med lang putter i 23 år er at det bare er en treningssak å venne seg til avstanden med lang putter. Hvis man skal bruke to puttere som du antyder, tror jeg at den tvilen man står overfor i grensen mellom lange og korte putter vil være mer ødeleggende for puttingen enn å bare velge en putter.
Da jeg brukte kort putter, og jeg var slett ikke så verst med den, hadde jeg i en periode et dilemme tilsvarende det du skisserer.
Jeg brukte venstr hånd nederst på de korte puttene og høyre hånd nederst på de lange puttene. Med putter på 2-5 meter var det vanskelig å velge stilart. Så vanskelig at det gikk ut over konsentrasjonen. Tilsvarende kan skje med ditt forslag.
Men, og det er et stort men. Noen vil helt sikkert synes at din ide er meget god og kanskje også den beste løsningen. Min erfaring er imidlertid annerledes. Ikke minst med tanke på at man da må beherske to meget ulike stilarter på putting-greenen.
 trippel (28. Jan 2012 19:34) * IP
Hvis man har lest Dave Peltz "putting bible" så advokerer han for wilsons forslag, og han bygger det på erfaring og forskning han selv har gjort.
Han mener de aller fleste, og særlig amatører som ikke har tid til å trene nok, vil spare slag med et slik set-makeup.
Problemet med usikkerheten eleimenerer man ved å definere seg en absolutt lengdegrense for når man skifter, f.eks 3m. Han mener også man skal trene inn lik skrittlengde og skritte opp alle putter, og dermed vet man når man skal bruke lang vs kort putter.
 Ole Belsaas (28. Jan 2012 21:18) * IP
Jeg har brukt mageputter i 10 år og er overbevist om at de aller fleste amatører vil putte bedre med en lang putter.
 AR (28. Jan 2012 21:24) * IP
Hvis jeg ikke husker helt feil, hevdet Dave Pelz at man skulle føre putteren square mot målet i baksvingen og square mot målet i gjennomsvingen. Da må man manipulere den naturlige svingbuen som fysikken tilsier på en kunstig og meget vanskelig måte.
Pelz vet mye men ikke alt passer for alle av det han sier/har sagt opp gjennom årene.
 Wilson (28. Jan 2012 22:06) * IP
Det er nok mange guruer som har sagt mye bra, som ikke passer for alle.
Men, det blir litt "belly"-beskuende når du refererer til dine 23 år med langputter og samtidig prøver å så tvil om en av USA's beste nærspill-proer med noe som ikke har noe med trådstart å gjøre.
 Jumper (29. Jan 2012 17:41) * IP
Da jeg var i Spania nettopp, så jeg en kar på treningsområdet med en putter med to skaft. Rimelig sær sak jeg har prøvd å finne bilde av på nettet, uten hell.
 trippel (29. Jan 2012 23:06) * IP
@AR: da husker du altfor lite, og bør kanskje lese den på nytt. Han hevder ganske mye mer en bare square mot målet, og han underbygger det med mye forskning og statistikk. For mye å skrive her, men boken anbefales for de som vil lære mer om puttingens "natur".
Til det du skriver om manipulering: det aller viktigste poenget Pelz advokerer for gjennom hele boken er at man må trene inn et stroke som ikke krever noen form for manipulering, bevisst eller ubevisst.
 bjørn e (29. Jan 2012 23:28) * IP
@trippel
jeg tror Pelz bok er en del redigert fra første utgave og nyere forskingsresultater har ført til visse justeringer.
Ellers kan jeg anbevfale en bok som heter noe slikt som "The best instructrito book about puitting ever written" Kjøpte det på amazon - http://www.amazon.com/GOLF-Best-Putting-Instruction-Book/dp/1603201483/ref=sr_1_fkmr1_1?ie=UTF8&qid=1327875955&sr=8-1-fkmr1 - ganske billig for litt over 100 lappen , med en dvd plate., tror jeg det var. Boken tar for seg tips fra 10 av de ypperste putterguruer i verden - alle de beste på hvert sitt forskjellige felt. . f.eks putting med langputter, "brush stroke", og hvordan siktet må være totalt forskjellig for de som er "lineære" typer eller "non lineære" typer. Et katpittel er fra verdens ledende inne lesing av greener, han som har skapt systemet som man ser på tv sendinger - der man ser en linje for "korrekt" puttelinje- som er et system og hjelpemiddel for å lese greenene temmelig mye bedre.
Til tross for en noe tåpelig tittel., en meget anbefalelsesverdig bok som ga meg flere aha opplevelser. Har på følelsen at jeg kommer til å putte velig mye bedre.
 Pølse med brød (30. Jan 2012 09:47) * IP
Det at AR "etter 23 år" anbefaler bare en putter er for meg argument nok for at man bør prøve wilsons konsept med to puttere. (kompetansen i norge på slike ting er beviselig rimelig lav)
For meg virker det fornuftig at man på lengre putter over si 5 meter bruker en mer feelingbasert putter der primærbehovet er lengdekontroll mens man under 5 meter bruker en putter der prioriteten er linjekontroll. Personlig mener jeg hodet innserten på de lange puttene bør være noe hardere og gi litt mer fart enn du tror, de fleste har en tendens til å gi for lite fart på de lange.
De aller fleste trenger ikke mer enn 12 jern/woods uansett, så det går fint å ta med 2 puttere.
 tilskuer (30. Jan 2012 10:38) * IP
De fleste norske hobbygolfere trener for lite med den en putteren de har. Tror ikke dette vil bli bedre med to puttere, og når en må trene inn to forskjellige teknikker. Hva med tidsbruken for å springe fram og tilbake med putterne?
 AR (30. Jan 2012 12:26) * IP
Godt sagt tilskuer.
Men for all del. For meg er det helt OK å bruke en putter for breaks til høyre, en putter for bruk for breaks til venstre.
En ting jeg har sett er at man bruker en putter som kan slås begge veier, eksempelvis en Bulls Eye-putter. Da kan man velge å ha hooke-putter hele tiden bare ved å bytte mellom å putte fra høyre eller venstre.
Man kan ha tre puttere - en for korte - en for mellomlange - og en for de veldig lange.
Jeg har ingen ting i mot at folk bruker flere enn en putter, men jeg anbefaler de aller fleste å gjøre seg kjent med bare en og beherske denne godt. Da vil jeg heller anbefale å bruke flere ulike wedger til varierende formål/forhold.
 Pølse med brød (30. Jan 2012 15:07) * IP
Hvis man har en putter med skikkelig loft vil det kanskje være en ide med tre puttere? til bruk fra kanten, semigreen? Lettere å unngå duff enn med skarpe wedger,,,!
Hva med en bellyputter med 60 graders loft? vil innspillene rundt greenen bli lettere?
Tror vi vil se store endringer i utstyret i årene som kommer, henger ikke på greip at vi designmessig spiller med samme utstyr nå som på 1800 tallet.
 Dilter (30. Jan 2012 16:29) * IP
Det er da mange som har en "chipper" i baggen til bruk rundt greenen. Noen er riktig gode med den også.
Det er vel egentlig bare en putter med litt mer loft. Har imidlertid ikke sett noen mageversjon.
 Frank (30. Jan 2012 17:02) * IP
En magedriver blir nok en knallsuksess.
 AR (30. Jan 2012 20:23) * IP
Da har jeg mer tro på en brystdriver eller en hakedriver.
 Gunnar Bull (30. Jan 2012 20:49) * IP
Jeg har aldri prøvd å bruke to forskjellige puttere, men jeg har eksperimentert med to forskjellige grep, eller fokus, om man vil.
Man har - generelt - best lengdekontroll med høyre hånd, og best retningskontroll med venstre. Jeg har derfor prøvd å ha mest fokus på venstre hånd på de korte puttene og høyre hånd på de lange puttene.
Problemet kom - som AR sa - når man var sånn midt i mellom. Hvilken hånd skal man bruke da? For meg funket det dårlig å bruke tid på å vurdere dette.
 Pølse med brød (31. Jan 2012 09:43) * IP
Det er vel enighet om at hvis man forankrer putterskaftet i kroppen så blir alt mer steddy. Hvorfor skulle ikke dette fungere på jern og drivere?
Mange har jo problemer med at de ikke er fleksible nok til å rotere seg opp og samtidig beholde albuer og kølle foran brystet, siste halvdel av svingen skjer med armene kun med tilhørende timingproblemer ned igjen. Med brystdriver vil dette være umulig. Klart det vil bli en steve stricker sving uten mange bevegelige deler. Fokuset vil bli å svinge med kroppenms store muskler ikke armene. Men er det ikke dette mange prøver å få til da??
Særlig på slag under 100 meter der kraft ikke er tema tror jeg noe slikt vil kunne komme.
 ToreS (31. Jan 2012 20:27) * IP
kommentar til AR (28. jan 2012 21:24) :
Så da mener du The Boss of The Moss, Mr. Loren Roberts manipulerer sitt stroke for å oppnå en rettere bevegelse på putteren?
Dersom man ser litt på youtube hva mannen selv sier, så strider det mot det alt det de sier, som snakker om stroket som svinger som døren...
Mr. Roberts er meget klar på at han lar armene henge fritt og bevege seg fritt i bevegelsen, med andre ord lar han skuldrene bevege seg fritt, i motsetning til de som roterer hele øvre del av ryggsøylen.
Dersom man lytter til Swash, så sier han at ryggsøylens øvre del må være så og si horisontal for å kunne naturlig bevege putteren rettere (med mindre bue).....men Loren Roberts står nesten rett opp, med svært liten vinkel i ryggsøylen...
En annen meget positiv fordel Mr. Roberts får med sin rake holdning/oppstilling, er at hans synsperspektiv og dermed sidesynsbredden mye bedre/større, enn de som står med hodet nærmere bakken (høyde over bakken). Med andre ord så ser mannen hullet bedre i sitt sidesyn, hvilket er en meget stor fordel på kortere putter.
De som roterer øvre del av ryggen vil selvsagt ha en mer buet bevegelse, da ryggsøylen er vinklet mot bakken, samt at man står et stykke fra ballen.
AR.
Man skal være forsiktig med å generalisere i sin argumentasjon, da forskjellige forutsetninger ligger til grunn for begge argumentene, ikke sant.....og som nødvendigvis ikke gir bevis for sin argumentasjon...
Loren Roberts er kjent for å være en av de beste på green, og det kan være lurt å lytte litt til en som han...
Et lite tips....lytt også hva mannen sier om vekt på putter på kjappe greener.....
 AR (31. Jan 2012 20:50) * IP
Som du nevner, og som jeg har vært inne på mange ganger; putting er svært individuelt. Mange spillere har puttet bra med svært ulike teknikker opp gjennom årene.
Jeg har ikke studert Loren Roberts særlig inngående. Men så lenge han ikke svinger rundt en akse som er loddrett over ballen, men litt ved siden av, må han nødvendigvis manipulere stroke'et sitt hvis han ønsker å føre putteren rett tilbake og rett fram samtidig som køllens front kontinuerlig peker mot målet. Det er ren mekanikk. Ikke noe galt i det, men det er ganske vanskelig. Jeg vet det og har trent knallhardt på akkurat det i de fleste av de årene jeg var scratch-spiller. Den gang bøyde jeg meg kraftig over ballen slik at jeg hadde så liten vinkel som mulig for å komme "rett over" ballen slik at manipuleringen skulle bli minimal.
Nå har jeg skiftet mening og er tilhenger av svingdørteknikken som de fleste bruker. På korte putter kan du nesten ikke måle det, og det ser tilsynelatende ut til at putterhodet peker mot målet gjennom hele svingen.
Med forbehold at jeg har misforstått noe av det du skrev, ToreS.
Dette var litt på siden av temaet to puttere, men, men..
 ToreS (01. Feb 2012 07:22) * IP
Igjen hevder du noe, som viser at du ikke forsto hva jeg skrev.
Loren Roberts manipulerer intet i sitt rette stroke!
Hna er meget opptatt av at armene får svinge fritt, altså at skuldrene er uten spenning og armene får svinge fritt rett tilbake og rett fram.
Swashes metode er håpløs, da man ved å stå bøyd over slik skaper altfor stort moment i korsrygg og ikke kan trene mye uten å få smerter i nedre del av ryggen.
Men igjen, man kan svinge naturlig med rettere bevegelse, slik Roberts gjør. Og man vil uansett få bedre marginer ved en flatere kurve/bevegelse, da man med større sannsynlighet er vinkelrett ved trefføyeblikk, samt at angrepsvinkelen også med større sannsynlighet er bedre for å få foroverrull på ballen. Logikk og fysikk har aldri skadet noe argument, ikke sant;)
Med andre ord stiller svingdørteorien mye strengere krav til timingen.
Man kan vel med rette hevde at svingdørteknikk er for proffer mens amatører bør prøve gjøre ting enklere for seg selv, og heller prøve "naturlig" å bevege putteren rettere i sin bevegelse....eller er du motstand av logikk og fysikk;)
 AR (01. Feb 2012 10:16) * IP
Logikk og fysikk er viktig. Dette er ikke lett å skrive om slik at det ikke oppstår misforståelser.
En ting er sikkert: Hvis du ikke svinger rundt en pendel hvor som er loddrett, men svinger i et plan som heller litt, må du manipulere stroke'et for å få putteren til å gå rett tilbake og rett fram.
Svinger du rundt et plan som heller, vil kølla bevege seg inside på baksvingen og tilbake til square på ballen og inside i gjennomsvingen.
Håper vi ikke snakker forbi hverandre.
Se denne videoen: Inside-square-inside som jeg nevner over:
http://www.perfectstroke.org/videos/video_psputtingaid2.html
Se også denne hvor køllebladet åpnes litt i baksvingen i forhold til målet og lukkes igjen i tilslaget:
http://www.perfectstroke.org/catalogue/detail.php?id=255&product=
Se den berømte PuttingArc, og se spesielt på de to modellene nede til venstre: HD Deluxe og MS3:
http://www.theputtingarc.com/
Se puttingArv Theory:
http://www.theputtingarc.com/puttingarc/pages/theory/theory_splash.htm
OBS - OBS: Denne videoen fra youtube viser hva jeg sikter til:
http://www.youtube.com/watch?v=R_vWYRH39qQ
Denne videoen viser meget godt dette temaet: "Arcing stroke or straight back and through?"
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=1TDSWxBHVOY&feature=endscreen
Her sier han tydelig " straight back takeaway - possibble - tilsynelatende like putter, but more than likely we have to manipulate with the shoulders and the arms."
Det er denne manipuleringen som er så vanskelig å lære og få til å bli stabil. Men for all del, man må gjøre hva man vil.
 Pølse med brød (01. Feb 2012 14:56) * IP
En del trenere inkl, Tigers (en av verdens beste puttere) eks. trener promoterer et inside-squere-squere stroke, altså singdør tilbake og rett igjennom etter balltreffet.
Hva du gjør etter du har truffet ballen skulle teoretisk ikke ha noen betydning. Tanken med denne "holde" igjennom teknikken er vel å ha squere face lengre enn med svingdør, men annerkjenner samtidig at rett tilbake rett igjennom manipulerer stroket for mye i baksvingen.
 ToreS (01. Feb 2012 19:43) * IP
Pølsa.
Poenget er at timingen ved balltreff er vanskeligere å få til med en kurvet bevegelse, selv om man er square etter treffet...DET vil i så fall være å manipulere bevegelsen, for det kan neppe forklares naturlig, om man svinger/kurver i i backstroke og inntil impact, for så og rette ut buen etter balltreff.....
Hvorfor MÅ du Ar bruke ordet manipulering, når Loren Roberts klarer dette ved å la armene henge og bevege seg helt fritt?
Min beskrivelse av om man roterer øvre del av rygg kontra å la armene henge og bevege seg fritt i skulderleddene, er jo forklaringen på hvordan man kan oppnå en naturlig rettere bevegelse, også om man står meget opprett, slik Robert gjør.
 AR (01. Feb 2012 20:25) * IP
Jeg bruker manupulering fordi dette brukes av ekspertene på engelsk. Jeg er sikker på at Loren Roberts manipulerer stroke'et sitt som forklart i de mange linkene jeg har henvist til. Han gjøre det meget elegant slik at det ser naturlig ut.
Med den naturlige svingdørteknikken er køllens front square til svingbuen hele tiden.
 bjørn e (01. Feb 2012 21:56) * IP
min mening
omsider har jeg forstått (noe jeg burde ha skjønt for lenge siden) at det er viktig å svinge putterhodet i en sirkulær bevegelse. Jeg mener det er den naturlige måten å putte på. Og når putterhodet sivinges i en sirkulær bevegelse uten manipulering i baksvingen eller gjennomsvingen, beveger putterhodet seg automatisk fra innside til square til innside. Egentlig er det ikke noe å tenke på.
Foreløpig ser det ut til at jeg putter veldig mye bedre når jeg ikke forsøker å maipulere putterhodet fra den naturlige sirkulære bevegelsen (med origo omtrent i magen). Så jeg ble litt nysgjærrig når jeg leste om Loren Roberts og så ham på video. For meg ser det ut som han egentlig ikke manipulerer putterhodet bort fra den naturlige svingbuen, men i og med at han står mer "oppreist" så blir svingradius større etter min mening. . En annen ting han gjør - så vidt jeg kunne se, er at han har / får en liten knekk i høyre håndledd (han har en øvelse der dette kommer klart frem, hvor han holder kølla med bare høyre hånd), Dermed minner det litt om såkalt "brush stroke" og han oppnår å få bedre roll fra balltreff.
 ToreS (01. Feb 2012 22:53) * IP
Square til buen ja, men det er fremdeles en bue.
Face kan være square til planet og svingbuen, men om man ikke treffer ballen når face peker mot målet, så er face åpen eller lukket avhengig om man treffer etter eller før square posisjon. Med andre ord hjelper det lite om man er square til planet, om man ikke er square til targetline i trefftidspunktet!
Jeg sier ikke at det ene er bedre enn det andre.
Jeg sier at buet stroke nok er best for en som øver mye, slik at timingen er god.
Jeg sier at marginene er bedre jo flatere buen er, uten at man manipulerer dette på en kunstig måte. Individualiteten går også på om en velger svinge med armene eller om man roterer øvre del av ryggrad. Det sistnevnte er mest benyttet, men dog vanskeligere å oppnå følelse, da større deler og muskler er involvert i bevegelsen.
Jeg er ikke enig i at Roberts manipulerer noe som helst i sitt stroke. Dersom en lytter til hva han selv sier, så er han ekstremt bevisst på å få til en avslappet stilling og lar armene være uhemmet, slik at han kan svinge armene FRITT (som her bør oversettes til å IKKE skulle manipulerer noe som helst) Manipulering fremhever spenninger, så Roberts søker med stor fokus på det motsatte til spenning.
 AR (01. Feb 2012 23:36) * IP
Så lenge svingplanet ikke er loddrett, MÅ du manipulere for å ha køllefjeset rett mot målet i hele bevegelsen. Se på de videoene en gang til, så kanskje du forstår det. Jo nærmere loddrett svingplan du har, jo mindre blir manipuleringen.
 bjørn e (01. Feb 2012 23:43) * IP
jeg er enig med deg ToreS at Roberts ikke manipulerer noe i stroket.. Men han har en helt annen svingbue enn f. eks. Stricker som får en mye kortere sirkelbue i stroket sitt. Studerer du Stricker, har hans sirkulære bevegelse et origo i mageregionen, mens for meg ser det ut som om Roberts får en mye større sirkel enn f. eks. Stricker og at hans stroke blir mer likt det som skjer med en lang putter. Og når sirkelen blir større, med en mer oppreist stanse, blir vinkelen til bakkeplan større og da virker det som om han får køllehodet til å bevege seg i en lengre strekning square mot målet. Noe som innebærer at han heller ikke må være så nøyaktig med plassering av ballen i stansen fordi det resduserer feilmargin både i "vertikal" og "horisontal" planet. Det virker som om Roberts også med sine avslappede armer og hender og sakte sving også får til en slags "lag" i puttingen (jfr trening med å putte med høyrehånd litt vinklet)
 ToreS (02. Feb 2012 17:40) * IP
AR.
Igjen er du bastant, som alltid egentlig.
Det du hevder stemmer ikke.
Loren Roberts armer henger rett ned, er helt avslappet og med skuldrene lar han de dingle rett bak og rett igjennom, slik at hans umanipulerte og naturlige bevegelse MED ARMENE resulterer i et svært rett stroke.
Det andre er at putterens slagflate holder seg square til targetline fordi han naturlige skulderbevegelse gjør at armene som da svinges rett bak og rett igjennom faktisk sørger for en svært liten rotasjon i armene som gir naturlig slagflate square gjennom hele stroket.
Man må altså IKE manipulere noe som helst for å oppnå dette, det er en kombinasjon av naturlige bevegelser og kroppens biodynamikk, der Roberts har optimalisert forholdene og faktorene ved å stå opprett, og la armene dingle meget løst.
Han står meget opprett, hvilket gir meget bratt svingplan, men det er skulderbevegelsen i en slik opprett positur i kombinasjon med en minimal og naturlig KONTRArotasjon som gir han denne naturlige rette bevegelsen.
 AR (02. Feb 2012 19:58) * IP
Jeg gjentar: "Så lenge svingplanet ikke er loddrett, MÅ du manipulere for å ha køllefjeset rett mot målet i hele bevegelsen."
Det er enkel fysikk og ingen bastant påstand, bare den enkle sannheten.
Hvis Loren Roberts svingplan er loddrett, trenger han ikke manipulere køllebladet for at det skal peke mot målet hele tiden.
Se på denne videoen en gang til - spesielt fra 1 min. 40 sek og de neste 15 sekundene:
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=1TDSWxBHVOY&feature=endscreen
 bjørn e (02. Feb 2012 20:31) * IP
en pussighet er at Stricker, en av de beste putterne adrsserer ballen nærmere tåen på putterfront, men i slaget treffer han nærmere hælen.
Så bare litt på denne videoen, det blir jo sagt i den at man åpner køllefront litt i baksvingen og lukker den litt igjennomsvingen. Så selv i den demoen du viser til AR, er det ikke noe mål å ha køllefronten pekende hele tiden mot målet. Så kanskje du burde se en gang til AR
En annen ting jeg fikk med meg var at han sier at man maipulerer skuldrene og armene en tanke, (der hvor du henviste til AR) men nå kan man vel si at enhver kroppsbevegelse er en manipulasjon, men ingen putter slik de gjør når de underkaster seg svingen sin ved å la kølleskaftet slavefølge en horisonal stang.
 Frank (02. Feb 2012 20:46) * IP
Manipulere fremstår som en litt merkelig beskrivelse av en menneskelig bevegelse.
 AR (02. Feb 2012 21:05) * IP
FranK. PÅ engelsk bruker de "manipulate". Da er det lett å bruke dette på tilnærmet norsk også.
bjørn e: Enten åpner man køllebladet i forhold til målet på baksvingen (men square i forhold til svingbuen), eller så forsøker man å ha køllehodet square mot målet hele veien, men fordi svingplanet har en helning må man "manipulate" putterhodet, som de sier på engelsk.
Disse to måtene kan man velge mellom.
Selv var jeg tilhenger av square mot målet i hele putting stroke'et i mange år, men de siste årene har jeg skiftet mening om hva som er best.
Det har både med utviklingen av greenene å gjøre samtidig som de aller, aller fleste av de som er gode til å putte bruker "svingdør-teknikken".
 bjørn e (02. Feb 2012 22:28) * IP
Frank
Manipulere kommer faktisk av ordet manipulus . og betyr å bruke hendene -men er vel i overført betydning fått videre betydning- å bruke triks eller kunstige grep for å få til noe man ønsker.
AR helt enig i at det bare er mulig å svinge køllehodet med putterfront vinkelrett mot målet i hele svingen dersom det er en ren pendelbevegelse - (at kølla henger fritt ned) . Ellers må det manipuleres og jo lenger fra ballen man står, desto mer må hendene manipulere. Og det blir veldig unaturlig. På meg virker det om om Roberts ikke "manipulerer" med hendene siden han forsøker å svinge mest mulig naturlig.
En annen sak som j noe eg også prøvde var å ta køllehodet mest mulig rett bakover og rett frem. Resultatet for meg var at jeg fikk yips, og det fikk vel du også AR.
 AR (02. Feb 2012 23:00) * IP
Jeg gikk over til en lang putter før eventuell YIPS meldte seg, men prøver jeg en kort putter nå, har jeg YIPS-tendenser. Men jeg bruker lang putter fordi det er mye lettere (har trent mye tidligere med den) samtidig som jeg holder et mye høyere nivå uten å trene så mye med den.
|
|