Leserbrev Golfbutikken Golfreiser Golfutstyr Smånotiser Ukens turneringer Lær om golf
Meny
Norske/svenske baner
Innendørsgolf
Golf på Internet

Vitser

Profesjonell golf
Ukens golftips
Golf på TV
ARKIVET
Golfaksjebørsen
Tilbake til første side
 
Sitatet

It's just a job. Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I beat people up.

Muhammad Ali

Tilbake til første side
 
Innlegg


Tilbake til innleggsoversikten   Tilbake til første side   Søk på GOLFSIDEN Les mer  

Her kan du legge inn:
nytt innlegg
 AR - 05. Feb 2011 kl. 23:02 *  IP
Rangering av viktighet

Hvordan vil du rangere følgende elementer etter viktighet:
1 trening/trener, 2 den mentale biten, 3 utstyret, 4 course management.

De 4 tingene er her i tilfeldig valgt rekkefølge.
 JK (05. Feb 2011 23:25) *  IP
1, 2, 4 og 3 til slutt


 steven (05. Feb 2011 23:28) *  IP
1 2 4 3


 tilskuer (06. Feb 2011 00:13) *  IP
1,3,4,2


 bagce (06. Feb 2011 00:23) *  IP
2,1,4,3


 Langt og hardt (06. Feb 2011 00:25) *  IP
2-1-3-4


 mimung (06. Feb 2011 10:01) *  IP
4-1-3-2
Kommer litt anpå hvilket nivå man er på



 Trond (06. Feb 2011 13:02) *  IP
1-4-2-3
Dette er det umulig å svare på uten mer gitte forutsetninger.
Helt avhengig av deg som person, din fysikk, mentale styrke og interesse.
Er det en prioritering for meg som bogey-spiller, for å senke handikappet et par poeng. Er det for å oppnå best resultet i en konkuranse?.
Mitt svar er basert på dette:
Jeg ønsker å bli rimelig god, anta 12 i handikap.
1- da må jeg trene, uten det ingen resultater.
4- jeg må kunne lese banen, for å unngå for mange feilslag.
2- spesielt i konkuranser, jeg må kunne forberede meg mentalt, for å yte best
3- utstyret må passe. Antar at det meste av utstyret idag er brukbart.



 Golfi (06. Feb 2011 13:12) *  IP
4-3-2-1


 Duffy2 (06. Feb 2011 15:02) *  IP
4-1-2-3.
Bruke hodet always. Trene litt nu og da. Tørre litt hver gang. Utstyret har liten betydning jevnt over - prøv å gå noen runder f.eks med 5 køller: I snitt blir vel scoren likevel okey?



 Pølse med brød (06. Feb 2011 18:55) *  IP
avhenger av nivå, for proffer som kan spillle vile jeg si 4,2,1,3

for nybegynnere 1,3,4,2




 Wilson (06. Feb 2011 19:28) *  IP
Basis må være balltalent;
4 course management, 2 den mentale biten, 1 trening/trener, 3 utstyret.



 SAbeltann (07. Feb 2011 18:01) *  IP
Jeg tror AR spør på vegne av oss selv.

min egen prioritering er enkel: 4-1-2-3

Course management er viktigst for meg, fordi jeg med det i fokus kan lettere gjøre de andre tingene bra.

Utstyr tester jeg innimellom, og konkluderer med at reklamens makt er enorm, selv om jeg også er enig i at utstyr har forbedret seg mye.



 Hacker (08. Feb 2011 01:48) *  IP
For en hacker som meg er det først og fremst trening som betyr noe. Jeg blir ikke stresset i de småturneringene jeg er med i, og course management er jo ikke vanskelig. Utstyr betyr litt, bare litt.
1,1,1,3



 SAbeltann (08. Feb 2011 09:31) *  IP
Hahahaha.... course management er ikke vanskelig?

Nei, det er ikke vanskelig hvis man prioterer det, men det er viktig, er det ikke?

Trening er heller ikke vanskelig!....



 radar (08. Feb 2011 10:50) *  IP
Vrient AR.

Course management er tricky. Min er(har vært) all inn og gå for alt. Da blir det en del lave scores, men også en del grusomme tall. Course mangament og det mentale henger sammen i tynn tråd. Rakner det ene så rakner fort det andre.

Utstyr og trening. Bruker man feil utstyr, feil flex eller lie, så risikerer man å tilpasse svingen til utstyret, da blir det fort til at man trener inn feil.



 tilskuer (08. Feb 2011 13:39) *  IP
Utstyr er selvfølgelig viktigst for har du ikke golfutstyr blir det vanskelig å spille golf :)

Slik jeg tenker er det treningen som er det grunnleggende og det viktigste. Har man ikke tid/lyst til å trene nok til å opparbeide/beholde en god teknikk, kan dette bare delvis kompenseres med mental styrke og course management. Når det gjelder utstyr mener jeg ikke at det er så viktig hvem som har produsert dette, men det er viktig for utbyttet av treningen at en har utstyr som er tilpasset seg selv.
Men skal du bli best må nok alle elementene være på plass.



 007 (08. Feb 2011 13:50) *  IP
Endelig har AR lært seg å stille vriene spørsmål.

De som ikke svarer 'det mentale' først, har skjønt lite.
Hvem gidder å spille hvis det ikke er moro ?



 Smilende Sam (08. Feb 2011 15:15) *  IP
1,2,1,2,1,2,4,3.

Forøvrig er jeg enig med 007 i at det viktigste er at det er moro



 007 (08. Feb 2011 18:22) *  IP
Alle over som har svart feil kan kanskje svare på nytt ?!


 AR (08. Feb 2011 18:32) *  IP
Var det et forsøk på humor, 007?


 digger (08. Feb 2011 20:09) *  IP
Snodig spørsmål fra en så kunnig person som AR.

For min del er i hverfall den biten som til enhver tid er mest ødeleggende for scoren viktigst og har mest fokus.



 petechia (08. Feb 2011 20:10) *  IP
2413
2= rett innstilling ligger i bunn for alt en skal foreta seg.
4= det hjelper null å slå bra slag viss du slår dem til feil sted.
1=man kan trene seg opp til å slå bra golfslag med en pinne og en kongle
3= man blir bedre viss man ikke bare bruker pinne og kongle.



 mimung (08. Feb 2011 22:01) *  IP
Management oversetter jeg med klokskap i denne forbindelsen. Da syntes jeg viktigheten sier seg selv.


 007 (08. Feb 2011 22:32) *  IP
Garcia og mange i toppen har plutselig kuttet ut golf fordi moroa ble borte.
Frafallet blant unge er stort fordi moroa blir borte.

digger: ARs spørsmål hindret tråden fra å skli helt ut.
Litt OT:
AR: Når er DU 100% fornøyd med DIN ironi på golfbanen?

--Svar: Har ikke noe svar.
AR---



 digger (08. Feb 2011 23:20) *  IP
007: hvorfor tror du det gjelder deg? AR starter tråden med et spørsmål. Det var selvsagt det spørsmålet jeg siktet til.


 Stian (09. Feb 2011 00:49) *  IP
Det skal du ha 007, det er ingen som kan ødelegge en tråd som du.

Når er DU 200% fornøyd med DIN innsats på forumet?



 Hacker (09. Feb 2011 02:23) *  IP
007 du skjønner som vanlig lite i de trådene som handler om golf. De andre er laget av deg, og de er det stort sett bare du som skjønner...gratulerer!

Det mentale i golfsammenheng handler om å prestere med et visst press. I konkurranse med andre.
Å ha det moro på golfbanen er noe annet, det er en selvfølge! Hvis golf ikke er moro bør man finne noe annet å drive med!



 Pepper (09. Feb 2011 08:38) *  IP
Spørsmålet i trådstarten er vanskelig å svare på fordi svarene vil variere over tid, ihvertfall for min del.

Jeg er mest enig med Digger: "For min del er i hverfall den biten som til enhver tid er mest ødeleggende for scoren viktigst og har mest fokus."

Og Hackers kommentar er helt sentral: "Det mentale i golfsammenheng handler om å prestere med et visst press. I konkurranse med andre.
Å ha det moro på golfbanen er noe annet, det er en selvfølge! Hvis golf ikke er moro bør man finne noe annet å drive med!"



 barce (09. Feb 2011 10:29) *  IP
Det mentale i ekstreme konkurransesituasjoner er noe du ikke fullt ut kan bli best på. Dette er forhold som er genetisk kodet i deg som person og som med begrenset virkning kan utvikles.

Fins mange lokale proer som kunne vært profesjonelle, men som dessverre ikke håndterer ekstremt press.

Hvis jeg skulle rangert mine kvaliteter ihht å lykkes som profesjonell spiller, kan det ikke være tvil om at 2 må rangeres først!



 observatøren (09. Feb 2011 11:42) *  IP
Spørsmålstillingen til AR blir litt feil for meg, fordi i hver runde jeg spiller kan det være forskjellige ting jeg fokuserer på og hvilke mål jeg har - alt etter forholdene. Spiller jeg mot kompiser, er det om å gjøre å slå dem og ha det gøy på runden.
Noen ganger spiller jeg treningsrunder og da er innøving /testing av teknikk viktigst.
Noen ganger spiller jeg konkurranser og de gangene jeg lykkes, har jeg forsøkt å fokusere på hvert slag.
Jeg har forsøkt å lese litt om hva som skal til for "å bli en vinner" - og det er vel det det dreier seg om. Sammenholdt det jeg har lest med mine egne erfaringer så er i en konkurransesituasjon det aller viktigste alltid min egen holdning og min egen indre forpliktelse og besluttsomhet til at alt jeg gjør blir så bra som jeg er i stand til. Men det er også viktig hvordan jeg takler hindringer og tilpasser meg hver enkelt situasjon- (det er vel det som kan kalles course management) Å snakke om den mentale biten, blir litt abstrakt fordi "den mentale biten" kan være omtrent alt mellom himmel og jord - alt fra overtro til viljen til å vinne.
Trening er selvsagt viktig fordi golf dreier seg om å kunne beherske kroppen optimalt - men jeg har oppdaget for meg selv, at min trening har vært veldig sporadisk og lite effektivt fordi det har vært alt for lite systematisk fokus på hva jeg forsøker å få til. "Bevisstløs" trening er nesten uten verdi etter min mening og bevisst trening med eller uten trener dreier seg om både en oppdagelsesreise og terping av forskjellige bevegelser.



 AR (09. Feb 2011 12:20) *  IP
Kanskje du kan ha glede av å dele opp din golf i ulike områder og konsentrere deg om enkelte delmål. Så kan det hele settes sammen til en bedre golfopplevelse etter hvert.


 birdie (09. Feb 2011 13:49) *  IP
Det å rangere etter viktighet blir omtrent som hvem som kom først av høna og egget (nå vet jeg forsåvidt svaret på det).
Men at de fleste oppfatter golf som veldig gøy tror jeg er en overdrivelse. Jeg tror heller frustrasjon vil være rett uttrykk for mange. Jeg begrunner det med de få smil jeg ser over dårlige slag og mer eller mindre vellykkede slag for redde seg utav en situasjon. Men skal jeg likevel rangere må det bli følgende:
2: for å ha det mer gøy.
1 og 3: for å forbedre det mentale
4: for å forbedre score

Så da kan man bytte på rekkefølgen etter behov.:-)



 Observatøren (09. Feb 2011 14:19) *  IP
AR det å dele opp og trene bevisst på forskjellige områder slik at delmål kan oppnås ved å gå mer systematisk til verks var vel egentlig det jeg forsøkte å formidle i mitt innlegg.
Jeg har i år gått i meg selv og analysert spillet mitt og hvordan jeg kan bli bedre i golf, hvilke områder som kan kan forbedres og forsøke å finne den teknikken som passer best for meg. Foreløpig kjennes det som om veldig store forbedringer er oppnådd, men fasit om mer systematikk i treningen virkelig hjelper, får jeg vel ikke før senior tour sesongen starter.
I fjor var jeg på god vei, og slo deg til og med i en konkurranse, men så begynte jeg plutselig å shanke og da raste mye av godspillet. Nå har jeg ved hjelp av analyse forsøkt å finne ut hvorfor shanking skjer, og om ikke annet, så virker det som om jeg har funnet en løsning på det problemet for meg selv.



 007 (09. Feb 2011 17:31) *  IP
digger; selvsagt. Stian; 200%, funny.

Hacker/Pepper; Kanskje spørsmålstilleren, AR, kan definere "den mentale biten" for oss.



Svar:
(Felter merket med * må fylles ut.)
Navn *
E-post
Innlegg *
(Useriøse, krenkende eller støtende innlegg, kan bli fjernet.)
 Tilbake til innleggsoversikten      (Her bruker du kun ett nick!)

 
 
Annonser









ANNONSÉR på Golfsiden - mer for pengene!
Interessert? Kontakt: ar@golfsiden.com
Tlf: 900 900 72