Leserbrev Golfbutikken Golfreiser Golfutstyr Smånotiser Ukens turneringer Lær om golf
Meny
Norske/svenske baner
Innendørsgolf
Golf på Internet

Vitser

Profesjonell golf
Ukens golftips
Golf på TV
ARKIVET
Golfaksjebørsen
Tilbake til første side
 
Sitatet

It's just a job. Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I beat people up.

Muhammad Ali

Tilbake til første side
 
Innlegg


Tilbake til innleggsoversikten   Tilbake til første side   Søk på GOLFSIDEN Les mer  

Her kan du legge inn:
nytt innlegg
 007 - 09. Nov 2009 kl. 19:41 *  IP
- Teamarbeid er oppskrytt


"
I stedet for å fremme kreativiteten, kan teamarbeid hemme den.

Feller som hindrer gruppen i å nå resultater.

Her er noen av dem:

-Skrekk
Mennesker er redde for å bli gjort narr av hvis de sier noe banalt eller dumt.

-Maktkamp
Energien kan lett brukes på hvem som skal lede gruppen i stedet for selve idéutviklingen.

-Prestasjonsangst
Man er så opptatt av å være smart at man ikke kommer på et eneste ord å si.

-Blokkering
Man lytter så intensivt til andre at man glemmer hva man selv har tenkt.

-Ineffektivitet
Man utnytter ikke gruppens kompetanse fullt ut.

-Slapphet
Dårlige forberedelser gjør at man tror at man kan sitte og drikke kaffe, så kommer ideene av seg selv.
"

Teamet bak nicket 007 er mye enig her.
 Stian (09. Nov 2009 20:05) *  IP
Som regel bare rister jeg på hodet av endel av dine innlegg 007, men den avsluttende kommentaren din her var av stor kvalitet.

Ville bare påpeke det i rettferdighetens navn!



 par (09. Nov 2009 21:44) *  IP
Jeg så denne saken idag jeg også. Og den er faktisk reell.. Og mot normalt vel verdt å tenke over.
Så der er du nok litt på utrygg grunn Stian;p
Faktisk tok jeg utskrift av innlegget og la den på bordet til ledergruppa. Rådmannen så den først og han snudde den rundt for det var visst noe han ikke kunne forstå...hehe...
Jeg fortalte ikke at det var jeg som hadde lagt den der.
For jeg var mest interessert i reaksjonene.
Konklusjon; Jeg fikk testet ut nysgjerrigheten og evnen til refleksjon. Jeg ble en smule skuffet. Skal innrømme det.



 FriDropp (09. Nov 2009 22:07) *  IP
Kan team-007 utdype hvilke erfaringer de har med "skrekk" varianten?

Ellers er min erfaring at nøkkelen til godt teamarbeid er at deltakerne har god selvtillit. Har man ikke det takler man ofte dårlig at det kommer motforestillinger til egne tanker/ideer så begynner "krigen" og den produktive delen av møtet er ødelagt.



 Stian (09. Nov 2009 22:12) *  IP
Problemet er desverre at disse innleggene somregel blir kun pløyd raskt gjennom, og jeg la bare merke til den siste linja og ville påpeke den.Jeg får heller unnskylde vanen min :)

Utover det så har jeg heldigvis vært heldig når det gjelder teamarbeid, og har stort sett vært del i riktig så dynamiske team som har høstet de ønskede resultatene.Det motsatte har så langt vært endel av sjeldenheten.



 007 (09. Nov 2009 23:04) *  IP
FriDropp, ønsker ikke å røpe interne forhold i Team 007 - det kan fort få et preg av reality-show.
Det ønsker vi ikke her.

Det finnes flotte team og dekadente dritt-team.
I et av de dekante dritt-teamene sitter eg og teller antall avbrytelser.
10 avbrytelser av 10 mulige, i første setning .. ;) .. slitsom måte enkelte har valgt å kjempe om makta på.

Tenk at Stian bare "pløyer" innleggene her ...



 FriDropp (09. Nov 2009 23:14) *  IP
Jeg respekterer teamets ønske om å holde interne forhold utenfor offentlighetens søkelys.

Kunne du på neste samling forsøke å teste FriDropps hypotese om at den enkeltes ødeleggende effekt er omvendt proporsjonal med vedkommendes selvtillit?



 007 (09. Nov 2009 23:27) *  IP
Takk FriDropp.

FriDropp er et av forumets gode tenkere - han er en verdsatt med-debattant her.

Få har hatt mer ødeleggende effekt, i nyere tid enn Bernard Madoff.
Hva er FriDropps hypotese om ham og hans team?



 jonag (10. Nov 2009 10:37) *  IP
haha, så siden teamarbeid kan ende i låsning så bør man holde seg unna ?

Nei den som ikke får til noe i teamarbeid har vel et reelt handicap idag. Jeg får jo ikke utført nesten noen ting i jobben min om jeg ikke kan få det utført i en gruppe og la gruppa jobbe frem løsningene.



 ! (10. Nov 2009 10:58) *  IP
Og det er vel forutsetningen, at man har en velfungerende gruppe med personer som føler seg tilpass.
Temaet dreier seg om hva som kan skje hvis man IKKE har det.
Eller hur?



 FriDropp (10. Nov 2009 11:03) *  IP
Vedrørende mr Madoff så kan den generelle teori anvendes. Forbrytelser lønner seg ikke.


 tilskuer (10. Nov 2009 12:42) *  IP
Madoff gjorde det vel bra nok helt til visse offentlige instanser blandet seg inn i saken.


 trond (10. Nov 2009 13:35) *  IP
007;det du beskriver er ikke teamarbeid.Det er
det motsatte.Det bare kalles teamarbeid.
TEAMARBEID slik det SKAL være,fungerer etter min erfaring
svært godt.



 par (10. Nov 2009 14:30) *  IP
Det har du rett i Trond. Problemet er at det kan hende det eksisterer en rekke såkalte team som ikke opererer som det i realiteten. Mange kan skli med en bra stund uten at det oppdages at man egentlig sliter. Ikke alle har så voldsomt mye selvtillit da... obs obs
Men da kan det vel hende "teamet" bør finne seg en ny leder??



 jonag (10. Nov 2009 15:13) *  IP
dersom alle er interessert i et felles resultat fremfor eget resultat så funker gruppa. Dersom noen er interessert i noe personlig om det så er pga egen frykt eller egen agenda så funker ikke gruppa like godt.


 007 (10. Nov 2009 19:32) *  IP
Flere her nevner høy selvtillit som en viktig faktor for et godt team-medlem.

FriDropp nevner sogar en hypotese; om at den enkeltes ødeleggende effekt er omvendt proporsjonal med vedkommendes selvtillit?

Hvordan måler man en annen persons selvtillit?
Den enkeltes ødeleggende effekt er kanskje lettere å måle?



 FriDropp (10. Nov 2009 20:02) *  IP
I denne sammenheng mener jeg at selvtilliten kan måles ved å se om vedkommende tåler at det framføres motforestillinger / kritikk av hans meninger.

En med høy selvtillit vil synes dette er interessant og utfordrende. Dette pga en av følgende:

1) Motforestillingen kan medføre at hans teori må modifiseres eller forkastes. Har han god selvtillit er ikke dette et nederlag, snarere en god oppdagelse fordi man slipper å gå videre i prosessen med en feil.

2) Motforestillingen kan bli en syretest på hans teori som medfører at den står seg sterkere siden det viste seg at den tålte innsigelsen.

En med lav selvtillit vil lett gå i skyttergraven med ditto ureflektert og emosjonell argumentasjon med en gang motforestillingen reises.



 007 (10. Nov 2009 20:22) *  IP
Ingen motforestillinger, FriDropp. ;)
Selvtillit er mulig den viktigste faktoren hos deltagerne i et team, i spesielt, i idéutviklingsfasen.



 jonag (11. Nov 2009 12:34) *  IP
god selvtillit og selvbilde betyr at man er trygg på at sin egen mening kan være viktig å gi til gruppa, samt at det ikke er et nederlag å ikke følge sine ideer.

Noen bruker dårlig selvtillit og selvbilde til å ikke komme med sine beste ideer, samt lar andre få sine ting igjennom på tross av kanskje dårligere ideer

Noen bruker dårlig selvtillit og selvbilde til å føle at de må hevde seg og dermed kjører over resten av gruppa.

God selvtillit og selvbilde er ikke selvhevdelse og egotripp, snarere å bry seg lite om seg selv og være mer interessert i felles beste.

I dagens samfunn vil en god og aktiv samarbeider klare seg godt og gi samlet sett ett bedre resultat.

Det er selvfølgelig mulig å selv oppnå både penger og rikdom og suksess og karriere ved å kjempe som en egotripp og være litt rå og brutal, men det er dermed ikke sagt at dette er det mest samfunnstjenelige. Tvert imot er min mening.

Individuelle idretter er i en helt spesiell særstilling fra samfunnet ellers.

Individuelle idretter skjønner mer og mer at lagsamarbeid også på tvers av konkurrerende miljø og idretter er i lengden bedre for de individuelle prestasjonene.



 007 (11. Nov 2009 22:10) *  IP
Team-arbeidet her på forumet funker ganske greit.
Det skyldes bl.a. at:
- her er det ingen maktkamp.
- få her er opptatt av å være smart.
- folk her sitter ikke så instenst og leser. De kommer med motargumenter.



 Fooore (11. Nov 2009 22:42) *  IP
Hmm, enten så følger du dårlig med 007, eller så har du en utvikla ironisk side som ikke tidligere har kommet fram i særlig grad.


 007 (11. Nov 2009 23:33) *  IP
Mitt spesialvåpen er sylkvass logikk og finslipt ironi.
Ingen hemmelighet!

Det er visst forskjell på selvtillit og selvfølelse.
Selvfølelse sier visst mer om ens tilfredshet ..



 Smilende Sam (12. Nov 2009 00:24) *  IP
Jøss, enda godt du aldri bruker det våpenet, dobbel-0.


 pondus (12. Nov 2009 08:07) *  IP
Om de bidragene som bare her på denne tråden har kommet dobbel0, skulle vært bidrag fra et fungerende team, ville jeg tro det teamet ville vært rimelig spenstig. Ville det likevel kunnet fungere effektivt så snakker vi dynamikk og avklart verdifundament med stoor takhøyde.
Men i andre tråder tror jeg nok teamet ville gått fra hverandre, såfremt ikke slåssing ville kunne godtas.



 007 (12. Nov 2009 18:31) *  IP
Det skyldes vel at vi har en høy grad av enighet, Sam.

Hyggelig av du nevner egenskapene; fleksibel, høy moral og tolerant, Pondus.

Voldsmenn i teamet er jo alltid litt spesielt, ja.



 pondus (13. Nov 2009 15:22) *  IP
jonag; For å få til et godt team tror jeg det er en stor fordel å vektlegge i innledningen å se hverandre. Og derved finne ut litt om hverandres egenskaper og kjøreregler som passer best mulig ift oppgaven/e.
Her svikter nok mange. Folk er forskjellige og den/de som ikke må prate hele tiden kan bli hengende litt ubrukt. Og det bør jo være unødvendig. Alle har en viss kompetanse som formodentlig er grunnen til at de er i teamet/gruppen.



 jonag (13. Nov 2009 16:16) *  IP
enig og da har teamlederen et ansvar, både å kjenne til medlemmene og bruke dem riktig(ere) og få gruppa til å funke bedre. Det er en mye viktigere oppgave enn å lede samtalen, lede ideene og lede arbeidet.


 007 (13. Nov 2009 19:25) *  IP
Er lederen av teamet strukturert, så vil de 6 punktene i trådstarten her ikke bli så tydelige og hemmende.

Også må deltagerne i teamet ha masse selvtillit ...;)



Svar:
(Felter merket med * må fylles ut.)
Navn *
E-post
Innlegg *
(Useriøse, krenkende eller støtende innlegg, kan bli fjernet.)
 Tilbake til innleggsoversikten      (Her bruker du kun ett nick!)

 
 
Annonser









ANNONSÉR på Golfsiden - mer for pengene!
Interessert? Kontakt: ar@golfsiden.com
Tlf: 900 900 72