Leserbrev Golfbutikken Golfreiser Golfutstyr Smånotiser Ukens turneringer Lær om golf
Meny
Norske/svenske baner
Innendørsgolf
Golf på Internet

Vitser

Profesjonell golf
Ukens golftips
Golf på TV
ARKIVET
Golfaksjebørsen
Tilbake til første side
 
Sitatet

It's just a job. Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I beat people up.

Muhammad Ali

Tilbake til første side
 
Innlegg


Tilbake til innleggsoversikten   Tilbake til første side   Søk på GOLFSIDEN Les mer  

Her kan du legge inn:
nytt innlegg
 Ephøy - 10. Feb 2006 kl. 16:32 *  IP
Lånte fjær på tour

Turneringen på Pebble viser avstanden mellom amatører og proffer. Amatører med inntil 5 i hcp - med kroppsfigurer som gir assosiasjoner til fruktfatet - ser ut som de reneste nybegynnere, og hakker seg frem til hullene under lattervekkende tilrop fra forbipasserende(!) publikum. Jeg lurer på om det er bare jeg som tror at amatørene må ha skrytt på seg kunnskapene for å komme med i turneringen? Ut fra det som nå vises, tror jeg en time rundt green 9 på Ullensaker GK gir bedre underholdning og mulighet for å snappe opp noen tips, selv midtvinters.
 Kalle (10. Feb 2006 16:59) *  IP
Har gjort samme observasjon. Trodde at de ikke brukte handicap i det hele tatt i USA? Men dersom de gjør det, så må det være mye juks i nedskrivningen der, etter prestasjonene på banen å dømme. Eller er det nervene som spiller inn?


 Helmutt (10. Feb 2006 17:27) *  IP
Jeg husker Montgomery fra i fjor, da han gikk i spann med Michael Douglas i en pro-am på St. Andrews (og et par andre baner i området rundt). Turneringen var visst utslagsgivende på pengelisten på europatouren, og Monty gikk sur på slutten da Douglas fumlet seg frem med nervene utenpå vindjakka. Den vennskapelige tonen i starten av turneringen måtte vike for profesjonaliteten. Jeg tror nok en slik turneringsform preger begge partnerne, slik at de neppe viser seg fra sin beste side.


 jonny (10. Feb 2006 19:36) *  IP
Lurer på hvilke kriterier som ligger til grunn for mange av disse kjendisene. Når jeg spiller med venner som har 5-10 i hc. synes jeg de er gode, (jada, alt er relativt) og de går på en god dag banen ned mot 75 slag. Ingen av disse gutta *hakker seg fram til greenen og fremkaller lattervekkende tilrop*. Har selv hørt historier fra USA om mye juks, og vilkårlig fastsettelse av hc.
Så: Hvordan får en nybegynner i USA tildelt et hc, og hvordan skriver han seg ned ? Ev opp ?
jonny



 b (10. Feb 2006 21:06) *  IP
HVOR ER ERIK !!!!!!!!

Her er det en drøss med A-KJENDISER som stiller opp med en haug med penger og her er det ikke snakk om hundrelapper i greenfee for å få lov til å spille med de store gutta på touren, med tusenvis.

Hvem får så disse pengene, jo de fattige og trengende.
Hvor mye de får inn på en sånn turnering evt ikke jeg men det er ikke småpenger. Disse stiller ikke opp på grunn av handikappet eller handikappen eller hva det nå er, disse stiller opp på grunn av at de har penger til å betale med......



 H (10. Feb 2006 21:33) *  IP
Tipper at feks Donald Thrumphs hcp er av samme kategori som alle de lekre damene han har omgitt seg med og omgir seg med. Kjøpt og betalt.
Han hadde et forsøk på en chip, eller var det en putt hvor hodet var vendt mot målet før ballen hadde forlatt køllebladet.



 b (10. Feb 2006 22:42) *  IP
Når Donald betaler x tusen for å spille så kan han la være å se på ballen når han slår - hvis bare han har vett til å ta opp ballen når han ikke kan få poeng


 Snoopy (10. Feb 2006 23:55) *  IP
Kan dere vennligst stoppe med tullet, og kan noen gi et ordentlig svar på dette? Er det ikke mulig å behandle noe seriøst på dette forumet? Hvorfor mobbe stakkars Erik ved enhver anledning; han har jo ikke ytret seg om dette.

TV-messig er sendingen fra Pebble Beach en parodi, men det er vel moro for amerikanerne som kjenner disse kjendisene bedre enn vi gjør. Pinlig å se at de oppfører seg som bajaser, barnslig. Cigarrøkende golfspillere har jeg spilt sammen med i Spania; det var sure og overlegne tyskere og østerrikere. Ved hvert slag slapp de bare cigaren ned på tee eller fairway, og tok den opp etterpå. Jeg har ikke noe imot røykere (tvertimot synes jeg de blir mobbet for mye), men på en golfbane har ikke cigarrøykende spillere noe å gjøre. Det som kommentatoren ikke har opplyst oss om, er om dette tøvet fra amatørpartnerne forstyrrer spillet til proffene. Men - det er jo likt for alle.

Disse spørsmålene er ikke besvart:
1) Hvordan er handicap-systemet i USA?
2) Hvor mye har kjendisene betalt for å få være med?
3) Hvordan plukker man ut de som får være med (forutsetter at det er lang kø)

Har noen svar?



 b (11. Feb 2006 00:22) *  IP
Les bare en av trådene til Erik så skjønner du hvor Erik skal være oppmerksom på hva som skjer i denne turneringen og andre like Pro Am turneringer.

1 Vet ikke

2 3 De andre spørsmålene kan besvares med mange penger , mange penger



 Yankee (11. Feb 2006 00:34) *  IP
Jeg kan svare på spørsmål 1. Amerikanerene har slope og Course Rating av baner slik som i Norge. Handicap baseres på slag og du rapporterer alle runder (forutsatt at du følger golf reglene). Også match-play runder skal rapporteres. Dersom du ikke huller ut i match play skal du rapportere (for handicap) det antall slag du mest sannsynlig ville ha fått på hullet. Det samme gjelder dersom du avbryter en runde etter å ha spilt mer enn 13 hull, du skal da rapportere det antall slag du skulle ha hatt etter ditt nåværende handicap på de hullene som gjenstår. Dermed unngår man f.eks. at folk ikke skriver seg ned ved at de ikke huller ut på nr. 18 når de har spilt en bra runde.

Handicap justeres av golfforbundet i den enkelte delstat minst 1 gang i måneden i sesongen. Handicap beregnes ut fra gjennomsnittet av de 10 beste rundene av de til enhver tid 20 siste rundene du har spilt. Dette betyr at handicap kan variere mye over en sesong. For min egen del har jeg høyt handicap om våren og sent på høsten (dårlig trening, dårlige baneforhold) og lavt handicap på ettersommeren (mer trening, gode baner og greener).


 H (12. Feb 2006 10:52) *  IP
Til b

Ja, DT kan gjøre hva han vil. Bare så synd at vi må se på det. Helgens sending fra PB starter for meg i kveld, når klovnene er borte fra banen



 rett i koppen (12. Feb 2006 11:02) *  IP
En ting skal man være klar over når man kritiserer disse kjendisgolferne. Hadde det ikke vært for dem opp gjennom årene hadde aldri golf blitt det den er i USA.


 Bevern (12. Feb 2006 11:24) *  IP
Skal vel heller ikke se helt bort fra muligheten at flere av oss vanlige norske golfere også hadde fått problemer med spillet foran tusenvis av tilskuere og millioner av tv-seere......


 Calle (12. Feb 2006 12:59) *  IP
Tror ikke disse kjendisene jukser seg til et bedre handikapp. Skulle likt å se disse såkalte gode 5 hcp fra norge som blir nevnt over her på en av verdens vanskeligste baner, i flight med noen av verdens beste spillere og live på tv til noen hundre mill seere. Tror nok det hadde blitt hakking så det holder på disse heltene i hjemmeklubben.

For øvrig hvis disse 5-10 hcp heltene til jonny går på 75 en gang i blant så betyr det at enten er hjemmebanen din meget lettspilt, de jukser med mulligan eller annet surr, eller de har jukset seg til et for høyt handikapp.



 Fooore (12. Feb 2006 16:18) *  IP
Er enig i betraktninger rundt hcp og spill blant amatørene i turneringen, men dette gjelder i mine øyne mest de eldre av guttene, de ser mye værre ut enn jeg håper jeg ser ut ved spill på banen.

Men et par av de yngre synes jeg slår veldig bra, Timberlake og en eller annen super-bowl krabat, avgjort golf i de kroppene.

hcp 17



 Cørre (12. Feb 2006 16:44) *  IP
Sannheten om hcp i USA er faktisk motsatt av hva de fleste av dere virker å tro. I og med at det er slag som teller (ikke poeng) har de med samme ferdighetsnivå et høyere hcp i USA enn i Norge. Av egen erfaring vil jeg si at en amerikaner med eksempelvis 7 i hcp, ville hatt 3-4 i Norge.

Videre må man ikke glemme at det er mye underholdning knyttet til denne turneringen. Tusenvis av tilskuere er ikke lett å takle for amatørgolfere uansett hvor store stjerne man er på andre områder.



 jonny (12. Feb 2006 19:12) *  IP
Jeg la merke til Ray Romano, som jeg tror har et hc på ca 7.
Etter stilen å dømme minnet han mer om en 30-hc.
Det var vel ca 100 meter inn, og han presterte å toppe ballen så den trillet 40 meter. Jeg har enda ikke sett en 7-hc-er gjøre det. I hvert fall ikke fra 100 meter...
Når det er sagt, så synes jeg mange av disse *morsomme* kjendisene minnet mer om klovner. En av dem fikk tak i et papplokk eller noe slikt og tredde det ned over hodet sitt. Dette var visstnok ustyrtelig morsomt. Hallo !
Nå kommer sikkert noen og påstår jeg ikke har sans for humor. Sukk.
jonny



 TigerFan! (12. Feb 2006 19:32) *  IP
Da Jonny, har du sett for få 7 hcp og lavere spille golf...

jeg har selv i nærheten av 4, og det hender at jeg både topper og duffer... desverre.
Både fra 100 og kortere og lengre!

mh,



 b (12. Feb 2006 20:04) *  IP
Det er som det er sagt så mange ganger tidligere

1. Golf er ikke for unger.
2. Golf er en seriøst alvorlig lidelse.
3. Golf skal tas alvorlig.
4. Slutt å kødde med golfen.

Når det er sagt så må dere jo rege med at ikke alle tar det så høytidelig som dere gjør.

Golf skal jo likevel være litt gøy også og alle amatørene som deltar der er der for å ha det moro og lager derfor litt ablegøyer gjerne for å skjule sitt eget dårlige spill, når alle i tillegg er omringet av sine egne fans og spiller på det så blir det neppe sånn som alvorlige Jonny ønsker det - kanskje han ikke liker Ray Romano i det hele tatt.



 Calle (12. Feb 2006 20:17) *  IP
Har 3.5 selv (48 hcp tellende runder i fjor) så hcp er riktig. Hadde mange ræva slag i løpet av sesongen, shank, slicer og topp.

Nytter ikke å dømme spillstyrke på enkeltslag. Hva med Tigers snaphook 50 meter og ned i et vann for noen år siden. Så vesentlig værre ut en toppen til Romano.

Spilte turnering for noen år siden og en jævlig god svensk scratch spiller slo et luftslag med drivern fra tee. Ikke pent, men når runden var over hadde han tatt meg med 10 slag........



 Cørre (12. Feb 2006 20:21) *  IP
Ray Romano har hcp på ca 15


 Albert Einstein (12. Feb 2006 20:44) *  IP
dere må også huske at kjendiser ikke akkurat har noe stort treningsapparat rundt seg som lærer dem hvordan de skal spille god golf med 50 000 tilskuere.

de er bare mennesker de også. å påstå at de jukser seg til handicap fordi de duffer en ball er vel bare synsing. det er dette som skiller proffene fra amatørene.



 b (12. Feb 2006 20:51) *  IP
Tror nok de har så mye treningsapparat de ønsker (alt kan kjøpes for penger, nesten), men ellers er jeg enig, Albert


 Oscar II (13. Feb 2006 09:14) *  IP
Kjempemorsom lesning.

Hvor høytidelig tar disse karene golfen i en turnering som denne? Bryr dem seg om at noen kanskje har feil hcp? Hva er konsekvensen for for dem som "jukser"?

I USA er golf et spill, i Norge kan det være en alvorlig sykdom.

Slutt med dette hcp-maset, det spiller ingen rolle hvilket hcp du spiller på bortsett fra som kvalifisering for slagspillkonkurranser og greenfeespill på Bogstad.

På PB er kjendisene kun ute etter å vise seg frem og lage gøy samtidig som de driver fund-rising.



Svar:
(Felter merket med * må fylles ut.)
Navn *
E-post
Innlegg *
(Useriøse, krenkende eller støtende innlegg, kan bli fjernet.)
 Tilbake til innleggsoversikten      (Her bruker du kun ett nick!)

 
 
Annonser









ANNONSÉR på Golfsiden - mer for pengene!
Interessert? Kontakt: ar@golfsiden.com
Tlf: 900 900 72