Tilbake til innleggsoversikten Tilbake
til første side Søk på GOLFSIDEN
Les mer
Her kan du legge inn: nytt innlegg
 Leif Osvold - 23. Jul 2006 kl. 16:20 * IP
Kritikk av kommentatorer med fullt navn
Jeg ser av en annen tråd her at redaktøren ikke ønsker kritikk av navngitte TV-kommentatorer dersom man selv er anonym. Herved tar jeg ham på ordet og fremfører min begrunnede kritikk under fullt navn.
1) Asbjørn Ramnefjell er en meget god kommentator. Han er kunnskapsrik, klok, og med en passe blanding av seriøsitet og "laid" holdning til det vi ser. Han kaller et dårlig golfslag for det det er, og har ingen overdreven respekt for alle proffene. Han har humør og kan fleipe. Han har et rikholdig vokabular. Alt dette gjør ham til Norges suverent beste golfkommentator.
2) Halvard Flatland er blitt mye bedre enn han var. Han har også den rette blandingen av seriøs og avslappet stil, selv om han fortsatt har for stor beundring for de store golferne, bare på navnet. Men han er ikke lenger redd for å kalle et dårlig golfslag for nettopp det.
3) Ole Petter Westereng og Thomas Nielsen kan vurderes sammen, fordi de begge lider av de samme feilene: de har en så stor respekt for de store gutta at det blir fælt å høre på. Stemmen skjelver av beundring. Dårlige golfslag fra disse - som det naturligvis finnes mange av i en så lang turnering - blir aldri kommentert som det det er. Det mest negative disse tør å si er følgende gjentatte frase: "Dette slaget var han ikke fornøyd med". Jeg har nettopp hørt Nielsen si om en meters putt som Garcia bommet: "Disse puttene er jo så lette å bomme". Nei de er ikke det, de er tvertimot vanskelige å bomme. Dårlige slag fra heltene deres unnskyldes alltid, eller omtales ikke, eller enda verre: beskrives som uflaks (der var han uheldig). Jevnt gode (alminnelige) slag heves til skyene. Westerengs beundring for sin helt Tajgærn er tenåringsaktig og totalt useriøs. Han blir neppe tatt på alvor blant TV-seerne.
|
 Provisorisk (23. Jul 2006 18:12) * IP
Helt enig !!! Sykt å høre de holder på med den helte dyrkelsen
 Erik (23. Jul 2006 18:57) * IP
Er en positiv egenskap det om man klarer å fortsatt ha en tenåring sitt egansjement i voksen alder.
 blindvold (23. Jul 2006 23:53) * IP
De gjør en veldig fin jobb alle smn, Thomas er typisk insider som tidl aktiv toppspiller og nå pro, og har skikkelig peiling.Han er en typisk gentleman, og hans form er forsiktig understatements mer enn candid, og den form må han få lov å ha.
Å kommentere på tv tar år å lære som alt annet, en viss lampefeber må alle få lov å ha, og det er ikke generende på noen måte.På direkten må også folk innrømmes et visst slingringsmonn når det gjelder "balltreff", og slike bagateller oppleves nok bare generende for folk med veldig høyt angstnivå.
Flisespikkere
 jakanskjedet (24. Jul 2006 03:35) * IP
Thomas Nielsen kan aldri bli en god kommentator dessverre...
For det første er utgangspunktet mildt sagt elendig. Han mangler total forståelse for golf som TV-sport. Dette kan han dog lære seg.
Det han ikke kan lære seg er stemmen. Makan til ubehagelig lyd skal man lete lenge etter.
 JOnny (24. Jul 2006 09:57) * IP
Thomas uttalelse i går om at " out of bounce gir som kjent to straffeslag" var nok en forsnakkelse. Liverpool spiller på Anfield og ikke Ellen road osv... Kanskje det blir litt for mange forsnakkelser? Thomas er veldig opptatt av å si mye hele tiden, dermed større mulighet for disse.
 Fjosok (24. Jul 2006 10:33) * IP
Problemet med Thomas Nielsen er jo at man kan skjære glass med stemmen hans, det passer virkelig ikke i golf. Og dessuten er det irriterende med "han satte den midt i boks" hele tida.
Mer pinlig er det jo derimot med han NRK-reporteren som presterer å intervjue verdenstjerner som Watson og Woods på gebrokkent engelsk, og kun snakke om Marius Thorp. Det er jo i overkant respektløst.
 PB (24. Jul 2006 11:18) * IP
Enig med siste innlegg for så vidt. Det gebrokke språket kan diskuteres, men innholdet i intervjuet av Watson er han ikke helt heldig med. Greit å fokusere på vår Thorp, men han kan jo innledningsvis spørre herr Watson litt om hans egen runde før han fyrer av en tirade med Thorp- spørsmål. Det så nesten ut som at Watson fikk litt nok på slutten der..
 bdk (24. Jul 2006 13:22) * IP
Må bare også få slenge meg på de siste kommentarene som er lagt inn her.
Intervjuet av Watson fikk jeg helt angst av. Her var det total mangel på engelskkunnskaper, golfkunnskaper og intervjumessige ferdigheter hos intervjueren. Synd at ikke det "eksklusive" intervjuet ble utnyttet bedre. Det samme gjaldt for så vidt intervjuet av Marius Thorp. I dette intervjuet var riktignok språkproblemene relativt små, men det hjalp ikke mye :-)
Folk som lurer på det som intervjueren faktisk burde spurt Marius Thorp om bør lese Marius Thorp sitt "reisebrev" fra The Open. Det er veldig trivelig lesning:http://www.bmgk.no/html/nyhetsaker/theopenblogg.html
 vist (24. Jul 2006 14:02) * IP
Da Watson ble intervjuet, satt jeg bare å tenkte "Nei Nei Nei". Tenk å intervjue Watson, uten å spørre ett spørsmål om noe annet enn Thorp.
 tak, oslo (24. Jul 2006 15:16) * IP
Er så enig med bdk.
Sitter her og er flau på NRK's vegne nesten et døgn etter
intervjuet.
Virket ikke som Asbjørn var spesielt imponert heller.
Litt pinlig stille fra ham en liten stund etter innslaget
følte jeg...
Men dette er jo så veldig typisk norske sportsreportere.
Hvis de er så heldig å få tak i f.eks etappevinneren i Touren, var det første spørsmålet hva de syntes om Hushovd.
Det blir jo så jævlig pinlig.
Når det gjelder intervjuet med Tiger, så er det virkelig et slett arbeid å ikke finne på andre spørsmål enn "når bør golf bli OL-gren?". Golfen har sine Majors og jeg tror toppspillerene gir blanke blaffen i OL. Men karen bak mikrofonen tror vel at OL er selveste kremtoppen av ting å vinne i denne verden.
Nei, det er bare å komme seg på banen og få slått fra seg frustrasjonen!
 blindvold (24. Jul 2006 15:26) * IP
Ikke noe feil med stemmen til TN, det er stemmen til en mann. Det er bare slik at mange kvinner reagerer negativt på mannsstemmer og synes det høres for hardt og strengt ut, mens dette for oss menn bare virker helt normalt og greit. Det er f.ø. hjelp å få for slike problemer.
Han som intervjuet TW snakket ikke verre engelsk en nordmenn flest, så visste han kanskje ikke så mye om TW heller ettersom han var ung og kanskje under opplæring.Hvem vet?
Fint vær idag.
 Goofy (25. Jul 2006 13:56) * IP
Det er ingen behagelig tv-stemme. Til og med fruen kikket opp og lurte på hva som var galt...
 blindvold (26. Jul 2006 10:59) * IP
Ofte hjelper det å justere høreapparatene litt, goofy og fruen kan også be søster skru ned volumet på tv-en litt...
TN har en behagelig stemme , vennlig og dessuten en usedvanlig dyktig pro i Slammergolf. Vil man lære en moderne, kompakt sving er han rette mann.Så kan han slå 2 ggr på samme ball, prøv det du goofsebass så får du litt andre ting å tenke på enn å nette ekle detaljer slike som andre folks stemmer og ordvalg..
 Hacker (27. Jul 2006 16:32) * IP
Blindvold du tar tydeligvis ikke poenget. Det er greit at TN er en dyktig golfspiller og sikkert en god pro/instruktør, men han har ingen god kommentatorstemme.
Det er rett og slett irriterende å høre på han. Ikke fordi stemmen er for hard eller streng, men fordi den er ubehagelig.
Dette er ikke ment som personhets men heller som et tips om hva TN ikke bør drive med.
Som sidekommentator synes jeg forøvrig TN fungerer ok.
 blindvold (28. Jul 2006 09:30) * IP
Poenget i tråden er oppfattet, men problemstillingen kan ikke aksepteres uten videre: at man hetser folk ut av jobben pga personlige karakteristika som de ikke kan gjøre noe med. Såpass romslighet må det være overfor andre menneskers særtrekk.
Norske mannsstemmer, særlig på østlandet er vanligvis meget lyse. Dette kan de ikke noe for.
TN's stemme signaliserer intet annet enn vennlighet. Han kan golf og må gjerne fortsette for meg, og jeg skulle tro- de fleste
 Belinda (28. Jul 2006 13:42) * IP
Jeg orker ikke diskutere dette med stemmen, selv om jeg synes den skjærer i stykker ørene mine.
Men mannen kan jo ikke kommentere heller. Han sier bare, kort, lang, for mye til høyre, for mye til venstre, bra slag, dårlig slag. Dette ser vi selv.
Ramnefjell kommer med andre kuriositeter rundt spillerne, banen, golf generelt, historikk etc etc. Dette er viktig for å være god å kommentere golf. Ramnefjell er også bedre å forklare teknikk enn Nilsen (som er en elendig pro, og ja jeg har hatt timer med han)
 blindvold (28. Jul 2006 22:37) * IP
.."elendig" er ordet som diskvalifiserer deg fra meningsfyllt debatt, Belinda.At TN derimot ikke kunne lære deg så mye er sannsynligvis en sak med flere årsaker, hvorav noen det ikke kan gjøres mye med..
 !!! (28. Jul 2006 22:45) * IP
@blindvold.... Når du klarer å komme med denne kommentaren:
"Norske mannsstemmer, særlig på østlandet er vanligvis meget lyse. Dette kan de ikke noe for"... da har du diskvalifisert deg selv til de grader, og kan faktisk bare holde kjeft!!
Maken til generalisering og stigmatisering er det vel UFATTELIG lenge siden jeg har lest eller hørt.
Når du i tillegg har et nick som "blindvold", så sender du ut signaler som forteller noe om deg jeg ikke liker. Mulig du ikke skjønner det selv, for du virker litt "dum", og i tillegg er du tydeligvis en arrogant kranglefant, så det er vel forsåvidt ikke annet å vente?!
 blindvol (30. Jul 2006 20:06) * IP
!!! : full tenning skjønner jeg, og da slår du vilt mister evnen til å formulere deg og alle blir dumme dumme dumme
Dust
 !!! (30. Jul 2006 20:40) * IP
godt du undertegner med det virkelige navnet ditt, slik at vi vet hvem du er!
Forøvrig godt svart...
 Per (30. Jul 2006 23:46) * IP
Asbjørn, det skulle vært artig å vite hvor mange alias du har på siden din!
Svar: Hva mener du?
Asbjørn Ramnefjell |
|
|
|