Tilbake til innleggsoversikten Tilbake
til første side Søk på GOLFSIDEN
Les mer
Her kan du legge inn: nytt innlegg
 Erik____ - 16. Jul 2008 kl. 22:29 * IP
Tekniske spørsmål til redaktøren
Jeg får altfor mye rull på ballen når jeg ikke slår fulle slag.
Det gjelder pitcher fra 10-60 meter.
Ofte står flaggplasseringene rett over en bunker, eller på toppen av en stor bakke, da kan man risikere å ikke treffe greenen engang, selv om slaget er 10 meter.
Jeg ønsker meg mye mer spinn på ballen, uten nødvendigvis slå ett lob slag, da de slagene er veldig krevende.
Hvordan kan jeg få til det ?
En annen ting som jeg har spurt om før.
Bunkerne jeg spiller fra er steinharde, itillegg til at det ligger masse steiner der.
Jeg prøver å slå de slagene ved å ha ballen på utsiden av høyre fot, og med kort og bratt sving, for å treffe ballen rent.
Men det funker dårlig, og ballene går ikke høyt nok, særlig hvis jeg har langt fram til bunkerkanten, og bunkerkanten er veldig høy, så risikerer jeg å ikke komme ut av bunkeren selv ved ett bra treff, så føler jeg at det skal veldig lite feil til før resultatet blir dårlig.
Noen flere tips her ?
|
 Gulber (16. Jul 2008 22:33) * IP
Tror nok du må slå lob slag, ikke lett å få noe spinn i ballen ellers, blir dårlig med spinn på en chip, å bunkerslag der må du nok også åpne kølla å stancen å slå igjennom skikkelig. er vansklig i harde bunkere
 Erik____ (16. Jul 2008 22:41) * IP
Jeg ser på proffene, de får mye mer spinn i ballen på 15-60 meters pitcher, uten at de slår lob-slag.
 Stian (16. Jul 2008 22:44) * IP
Er nok en lob som er tingen ja.
Fryktet slag hvor jeg måtte over bunker/vann/andre hazarder tidligere, men masse trening på chipping har fikset godt opp i dette og ser ikke noen problem her lenger.
Jeg spiller lob ved av føttene peker rundt 10-15% til venstre for, en god dose narkoknekk i knærne, hendene leder køllehodet ganske mye og er plassert rett foran og mellom knærne.
Dermer er det bare å svinge løs. Slaget blir en slags lag-cut(?) og burde resultere i et høyt slag som gir lite trill.
 Stian (16. Jul 2008 22:46) * IP
Når det er snakk om spinn må man akselerere slaget gjennom ballen, om man bare svinger rolig så vil man ikke få mye spinn. Og slå ballen først ikke minst og "press" den mellom kølla og bakken
 Erik____ (16. Jul 2008 23:05) * IP
En ball kan ikke være mellom bakken og kølla det ekke mulig.
 Stian (16. Jul 2008 23:20) * IP
Glem det siste innlegget mitt.Det er mer en følelse enn det som faktisk skjer.
 Lotusen (16. Jul 2008 23:52) * IP
Kjøp deg en Titleist 56 graders spinn milled wedge og spill med titleist Pro V1 så skal jeg love deg at du får spinn uten å lobbe, Innspill på 15 meter som ikke er høyere enn 3 meter over bakken stopper på 2 meter med et rent balltreff..
 jonag (17. Jul 2008 00:36) * IP
Jepp enig med sistemann (og stian også). Bruk møkkete billige harde baller og slå med sløve, møkkete, våte wedger og du får ikke særlig mye bite... Slå flatt eller opp i ballen og få gras imellom eller et litt tynt slag og du får neppe særlig backspinn.
Om du slår et rimelig rent slag fra bunkeren der du får littegrann sand imellom ballen og kølla så skjønner du hva friksjon gjør for spinn.
 AR (17. Jul 2008 08:10) * IP
Mye bra er sagt over.
Spin i ballen?
1 Sørg for at rillene i køllene er rene og ikke er utslitt, eventuelt få overhaling på køllene om nødvendig.
2 spil på baller som er litt mykere i skallet og som således gir mer spin.
3 tren på det slagene du ønsker spin å. Da kømmer skruen i ballen av seg selv etter hvert.
Steinhard bunkere med steiner?
1 Plukk bort løse steiner.
2 Din måte å slå på med ballen bak i stance'en og treffe sanden med forkanten av køllebladet 2-3 cm foran ballen kan være bra, men det krever mye trening.
3 Få klubben din til å rake skikkelig i bunkrene slik at det blir mulig å slå normale bunkerslag.
 Erik____ (17. Jul 2008 11:28) * IP
Takk for tips.
Det er ikke mulig å slå normale bunkerslag fra de bunkerne.
Det er som å slå fra en veg egentlig, og da blir det helt bingo hva som skjer hvis jeg treffer sanda først, noenganger kan man være heldig og komme nære, andre ganger kan ballen bli liggendes i bunkeren, andre ganger kan køllehodet sprette opp og toppe ballen,(selv om man tar masse sand) og ballen kan fly 50 meter over greenen, hvis det er lav bunkerkant. Veldig frustrerende.
 AR (17. Jul 2008 11:52) * IP
Hvis det er betong i bunkrene, er rådet at du raker først og gir deg en normal lie før du slår bunkerslaget. Da blir det fair. (gjelder ikke turnering)
 Yngve (17. Jul 2008 12:10) * IP
hvilken bane er dette Erik___?
det må vel gå an å få banemannskap til å fikse bunkerne så det går an å slå der?
 Per F. Moe (17. Jul 2008 14:46) * IP
Sånne bunkere er det på de banene jeg spiller på i Spania. Mine lokale golfvenner PUTTER ut, da det sjelden er noen særlig kant. Selv er jeg sta, tar lob-wedgen og prøver å treffe så vidt foran ballen med rolig 1/3-1/2 sving - funker som regel bra.
Per
 Stian (17. Jul 2008 15:23) * IP
Bruker putter selv om forholdene tillater det.
|
|