Tilbake til innleggsoversikten Tilbake
til første side Søk på GOLFSIDEN
Les mer
Her kan du legge inn: nytt innlegg
 Halvor83 - 05. Mar 2009 kl. 12:02 * IP
Smidde jernkøller!!?
Er det noen som har noen erfarig med smidde køller? noe å anbefale? Jeg er en type spiller som liker å forme slag. (Draw, Fade osv) Spiller med x-20 for øyeblikket, og det blir for mye "off-sett" i disse køllene!!
|
 motomoto (05. Mar 2009 13:40) * IP
Hvis du vil holde deg til Callaway så er x-forged å anbefale.
Selv så er jeg Srixon fan, spiller med en mod. som har gått ut av produksjon men har prøvd de nye 701Tour og de står høyt på ønskelista. Snille men fine å forme slag med.
Er det rene bladkøller du er på jakt etter så så har Srixon noen som heter Pro.100.
 jonag (05. Mar 2009 14:12) * IP
fortell meg hva du vil med formingen. Vil du ha et hode med så liten grad av stabilitet at du kan sikte på å misse tyngdepunktet 5-10mm mot tåa eller helen for å skape en draw/fade eller vil du ha et tyngdepunkt inn mot helen og ikke i senter slik at du kan lettere manipulere hodet til en draw ?
Jeg tror fullt og fast på at god stabilitet mot små misser av sweetspot som gir minst avstandstap og minst utilsiktet skru er best.
Generelt arbeider proffene ballen like godt med de ekstreme driverhodene idag. Det tilsier at du nå snakker om myter mer enn fakta når vi snakker å arbeide draw og fade med lav hodestabilitet.
Et hode med stor stabilitet i treffet kan man godt arbeide hit og dit. Det er bare å arbeide.
Men det andre er vertikal posisjon av tyngdepunkt. Her skal du teste ut litt. Offset og lavt tyngdepunkt i feks lettspilte callaway gir ofte en høy ballbane som spinner mye uansett om du prøver å slå lave slag. Her har du et godt poeng.
Men ofte har bladkøller vel så lavt tyngdepunkt som cavity med lav offset og mer klassiskk utseende. Du kan da velge mellom mye. hold deg unna offset og ekstreme breie og dype cavities iallefall
Jeg anbefaler da at du tester for 4 ting:
1. høyde på ballbane (punch, vindslag, spinn, trajectory). Her kan du også velge skaft for å få ned ballbanen littegrann. Kanskje det å bende loft også kan hjelpe
2. følelse, følelse, følelse, draw fade, tilbakemelding, etc
3. retninsstabilitet, lettspilthet. Du vil ha maks av dette innenfor controll på ballbanen.
4. utseende og hvordan den sitter bak ballen
 Synserkjell (05. Mar 2009 15:29) * IP
Når vi snakker om smidde vs. støpte køller så har vel forskjellene forholdsvis lite med det å forme slagene å gjøre.
Smidde køller er mye mye mye mykere i stålet og "deiligere" å slå med. De er også mye lettere å tilpasse. Smidde køller og spesielt blades handler mye om feedback. De er også dyrerer enn støpejern.
Snakker vi om tilgivende køller vs. blades så har ikke dette mye med om de er smidde å gjøre. Det finnes plenty av ikketilgivende køller som er støpt og vice versa.
Det er derimot opplagt at køller med mindre sweetspot er for en dyktig spiller lettere å forme drawer og fader enn med psyko tilgivende køller. Mindre køller gir deg rett og slett flere valg. Feilmarginen blir selvfølgelig mye mindre også.
 jonag (05. Mar 2009 15:53) * IP
da må jeg spørre. Om man har mindre sweetspot, noe som da skulle bety at kølla vrir seg mer i treffet siden man sikter på å ikke treffe sweetspot, dvs at kølla har mindre MOI og mindre perimetervekting. Er det da bevist at ballen vil skru noen vei ?
Dette er en effekt man får jo lengre dypere tyngdepunktet er. Vi snakker geareffekt. På jern har man ingen geareffekt fordi tyngdepunktet ligger omtrent i facen. På en gammel wood ligger den ikke i facen, men en avstand bak slik at vridningen kan ha en effekt og ta tak i ballen og skape skru.
Følelsen av å arbeide ballen og evnen til dette går igjennom om tyngdepunktet er lavt og dypt eller lenger fremme og høyere slik at ballbanen kommer ned.
Sideveis er det ingenting å hente på denne myten om at "det er opplagt at mindre sweetspot er for en dyktig spiller lettere å forme drawer og fader".
Dette gjelder bare for woods og det er derfor vi har en buet overflate fra hel til tå.
Men følelse påvirker tilbakemelding, påvirker ballfølelse..
Dersom denne myten er sann skal det være umulig å arbeide ballen med en driver. Det er ikke umulig !
Den viktigste effekten man får av liten sweetspot er tap av distanse når man ikke treffer perfekt. Distansekontroll er meget viktig.
Mitt råd er igjen å velge riktig plassering av tyngdepunktet i høyde og å unngå offset. Sweetspot kan ellers få være så stor som mulig innenfor disse grensene.
 Testogolfer (05. Mar 2009 16:21) * IP
Halvor 83. Jeg kjøpte et par smidde kzg-blades i fjor. Veldig fornøyd med dem. Desverre sier proen min at jeg kommer til å spare ca 3 slag per runde hvis jeg bytter dem ut med noen mer tilgivende. Uansett er det en herlig følelse og jeg kan anbefale deg kzg-ene:)
 Wilson (05. Mar 2009 16:45) * IP
Testogolfer.
Da jeg kjøpte mine smidde semi cb/mb så snakket jeg med en svensk pro. Han anbefalte dem
Jeg gikk fra støpte cb.
Jeg fikk mye bedre spill med mine nye smidde enn med de gamle støpte. Noe skyldes litt mykere og mer korrekt skaft, men jeg har prøvd andre køller etterpå og jeg bytter nok aldri til støpte cavity game improvement.
Mange tror at smidde litt små hoder er vanskelige, men det er ikke min erfaring.
Og flere proer sier at de jerna jeg har er ikke-lettspilte. Jeg tror ikke de har testet dem. Hadde de testet dem hadde de neppe sagt det. Proer kan også henge seg opp i teser.
 Dilter (05. Mar 2009 16:51) * IP
Jeg kjøpte smidde køller i forfjor fordi jeg likte følelsen jeg fikk i balltreffet. Dette er perimetervektede køllehoder og ikke 'blades' i tradisjonell betydning. Jeg er ikke god nok til å "arbeide" ballen noe særlig, så det kom ikke med i betraktningen.
Pene synes jeg også de er, tynn topplinje, og de virker ikke noe mindre tilgivende enn køllene jeg hadde før.
Jeg kjøpte imidlertid ikke før jeg hadde fått prøve noen av køllene i spill på banen.
 Testogolfer (05. Mar 2009 17:10) * IP
Enig med du Wilson;)
Tror proene tror bladkøller er umulig for alle. Uavhengig av hvordan kølla er:) heeh
 Halvor83 (05. Mar 2009 17:23) * IP
Takk for svar.
Jonag; jeg er med på mye av det du sier. Jeg registrer klar høy ballbane med x-20(dette er jo normalt med så lavt tyngdepunkt. Klart, offset fører til at draw slag egentlig kommer av seg selv mens med en fade føler jeg at jeg må overkompensere noe helt j.... (åpne kølle Mye, og svinge utenfra og inn).
Jeg vil ikke at det skal høres ut som om jeg er noen tourspiller, men jeg har godt balltreff, og har mye spinn iballen. Får som regel backspinn lett helt opp til 6-5 jern. Når det gjelder utsende og lettspillhet så er dette køller for meg.
Er det noen køller som ligner, men uten offset, ikke fult så breie og dype cavities. Noe som kanskje fører til et høyere tyngdepunkt. Selvsagt kommer skaft og flex inn i bilde her også.
Liker alt med disse køllene utenom at jeg føler det må finnes køller som lar meg forme mye lettere fade og draw. Svaret ligger kanskje i køller som er mindre stabile i treffet, slik at balltreffet blir mer avgjørende? Jonag?
 rubban scott (05. Mar 2009 18:45) * IP
mine køller er ganske bra til både fade og draw, hvis du er intresert så kan jeg "gi" deg dem for 1000kr. RAN på åpen gate, men hva gjør man ikke for golfkollegaer!
 jonag (05. Mar 2009 20:44) * IP
du fikser det med minimal offset og høyere tyngdepunkt, evt sterkere loft (bende dem ned) da får du ballbanen ned og lettere å sette kølla square til ballen og spinnet ned. Offste gir høyde og ofte synsbedrag ved oppstilling slik at man stiller dem opp lukket.
Sjekk også skaftet og få litt stivere tip i dem slik at de ikke releaser spinn like mye om du ikke har det allerede.
Forming av slag er ellers følelse mener jeg. Da må du prøve deg frem.
Jeg har Maltby MMB muscle back og de har en følelse jeg ikke vil bytte ut. Jeg har matchende cavity i 5+6 og det tar bort litt følelse, men gir meg bedre og consitent carry så da ofrer jeg det.
Prøv feks Titleist 695 MB, det er ganske så bra blades,
eller komponenter, Snake Eyes 600B eller 675B, eller Maltby MMB eller MPC
KZG er ikke så ille, men tyngdepunktet ligger unødvendig mye mot helen. vertikalt helt fint.
 Til Jonag (06. Mar 2009 11:32) * IP
Mener du virkelig at blades ikke er lettere å forme drawer og fader med enn store tilgivende køller?
Dette handler mye om følelse og mest om oppstilling og teknikk, men med store støpte cb køller så er det jo omtrent ikke følelse til stede så dette er jeg ikke helt med på...?
 jonag (06. Mar 2009 15:53) * IP
Ja jeg finner ikke noen fysiske lover for at det virker slik nei. Men som jeg sier. Feel er så viktig at om smidde køller gjør dette for deg så er det greit. Men å forklare det med at sweetspot er mindre er etter mitt hode ikke reelt.
Men merk at offset og lavt tyngdepunkt ofte følger med vridningsstabilitet. Man får liksom ikke i pose og sekk. Derfor anbefaler jeg medium lavt tyngdepunkt og lite offset sammen med mest mulig vridningsstabilitet (MOI)
Kan man arbeide ballen med en svær driver ja da har jeg bevis nok.
Liten sweetspot gir 2 ting:
raskt tap av distanse når man treffer litt skjevt
mye vridning i kølla og retningsustabilitet (push/pull)
Jeg forstår ikke at å arbeide ballen slik er noen fordel idet hele tatt siden man taper nøyaktighet og nøyaktighet er det som gir birdier, ikke evnen til å lage skru men likevel bomme på målet.
Ta et litt svakt grep eller blokker littegrann eller slå litt utenfra og inn så er faden der uansett kølle.
Gjør motstatt og få en draw
Hold hendene foran ballen, kølla lavt og skli litt inn i ballen, et lavt slag
Release ekstra, ballen foran, heng litt bak, en høy ball.
Dette virker uansett kølle.
Feel og funksjon er noe annet.
|
|