Leserbrev Golfbutikken Golfreiser Golfutstyr Smånotiser Ukens turneringer Lær om golf
Meny
Norske/svenske baner
Innendørsgolf
Golf på Internet

Vitser

Profesjonell golf
Ukens golftips
Golf på TV
ARKIVET
Golfaksjebørsen
Tilbake til første side
 
Sitatet

It's just a job. Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I beat people up.

Muhammad Ali

Tilbake til første side
 
Innlegg


Tilbake til innleggsoversikten   Tilbake til første side   Søk på GOLFSIDEN Les mer  

Her kan du legge inn:
nytt innlegg
 JSU224 - 05. Aug 2009 kl. 16:03 *  IP
Etter protime..

Tja..hvor skal man begynne. Jeg har omsider tatt valget om å seriøst prøve å forbedre svingen min slik at jeg muligens kan bli litt mer stabil og slippe de grusomme feilslagene i litt større grad. Det innebærer protimer for første gang i min 3 årige "golfkarriere". Og det ble virkelig et hardt møte..ikke at jeg trodde jeg gjorde ting så himla rett, men jeg trodde jeg haddde noe bra siden jeg har da hvertfall har kommet meg ned på 15-tallet i hcp. Jeg har helt ok lengde og nærspillet er ikke det som hindrer meg i videre nedspilling. Hook med jern, hybrid og wood..samt alt-mulig-rart med driver er problemet. Proen fant ut at jeg svingte for "steep" og foreslo en litt flatere sving etc. Det resulterte at jeg for første gang siden jeg tok grønt kort presterte å faktisk BOMME på ballen etc etc...helt hårreisende ting. Jeg er idrettsmann på min hals og aksepterer ikke på noen måte å være elendig i noen idrett egentlig..så slike ting er nesten farlig for hjertet mitt. Spørsmålet er: Er det normalt? Må man regne med SÅ mye rart etter såpass store omveltninger? Jeg har veldig god tro på proen, jeg bare lurer på om jeg er "slow" i huet som ikke tar dette fortere.. :-)

Synspunkter? Erfaringer?
 AR (05. Aug 2009 16:31) *  IP
Hvis du ikke har tatt en leksjon på dine 3 første år, har du høyst sannsynlig lagt deg til grove uvaner som det er meget vanskelig å legge av seg om du ønsker å bli bedre. Først må du "avlære" elendigheten og dermed spille litt dårligere i en kortere eller lengre periode. Så må du forsøke å få kroppen din til å gjøre de riktige bevegelsene før fremgangen kommer for alvor. Det kan ta lang tid og mye, mye trening.

At du bommet på ballen med din nye bevegelse, overrasker meg ikke det minste.

Lykke til videre!



 hackz (05. Aug 2009 16:32) *  IP
min erfaring er at proer overkompenserer. Tidligere slicet jeg, nå hooker jeg.

Har stor tro på videocam og speil når det gjelder svingspor, synes det er rart at klubber ikke setter opp speil på rangen - der det lar seg gjøre.

Erfaringsmessig så er omlegging av svingspor en langvarig sak.



 Stian (05. Aug 2009 16:44) *  IP
Virker som det bare er golf man faktisk IKKE kan lære deg ting på egenhånd.

Hvordan gjorde de ting før i tiden egentlig, hadde alle de store på 60-70 tallet pro`er fra ung alder/ung karriere..

Syntes det blir for billig å alltid si at har du ikke hatt protime, finnes det ikke håp.

Jeg får påpekt at jeg har en bra sving med mye tilslag, er jeg unik ?



 digger (05. Aug 2009 17:50) *  IP
Min mening er at veldig mange proer har èn sving som skal påtvinges alle elever. Jeg har prøvd tre proer og alltid er første spm "hva har du i handicap?". Så skal man liksom begynne helt forfra og endre absolutt alt. Jeg tester alltid proene litt og spør noen spørsmål om "stack and tilt". Dette hadde ingen av dem hørt om.

Var i sverige en gang og tok en protime for mange år siden. Han sa: lær deg selv en måte å slå langt på. Så justeres svingen til noe stabilt senere. Den tanken likte jeg. Så gav han meg noen tips om release og tempo.

Bubba Watson sa forresten i et intervju at faren hans hadde gitt han et 9-er jern og sagt: lær deg å slå langt med dette.






 Even (05. Aug 2009 18:12) *  IP
Hei. Jeg har brukt pro regelmessig i noen år nå (har 6 i hcp), og har hatt svært stort utbytte av det. Siden proer flytter på seg, så har jeg vært nødt til å bytte pro fire ganger i løpet av de årene jeg har spilt. Proene legger gjerne vekt på forskjellige ting, men totalt sett har jeg fått en meget god fremgang gjennom å trene med pro regelmessig. Jeg hadde for eksempel første protimen min for denne sesongen for en drøy måned siden, og jeg var utrolig frustrert over at ingenting stemte etter timen. Gikk ut på banen og spilte crappy. Etter å ha øvet mye (en del timer) før neste time, og gjennom å ta en lang seanse da så fikk vi det til å sitte mye bedre. Resultatet var mye bedre enn det hadde vært på lenge. Jeg skal ha ny time igjen til uken, og gleder meg til det. Mine erfaringer tilsier med andre ord at etter litt tilbakegang (av og til noen uker), så kommer resultatene. Vær tålmodig. Lykke til!


 JSU224 (05. Aug 2009 21:55) *  IP
Takk for synspunkter og erfaringer. Jeg har fryktet det Digger nevner i sin første setning, men har hatt flere proer og etterhvert plukket ut de tingene som har vært fellesnevner i de endringene de vil gjøre, og så valgt den proen jeg synes hadde best tilnærming til oppgaven. Jeg bare håper det hjelper og at det ikke tar hele neste sesong før ting føles litt mer "solid"... :-)


 Pro (05. Aug 2009 21:57) *  IP
Som pro er det viktig å gjøre det klart for eleven at det er to måter å løse problemer på. To ulike skoler om du vil.
Såkalt quick fix; som pro gjør du et par små justeringer som fungerer slik at spilleren kan fortsette å gjøre samme kompensasjoner som tidligere men få en ny ballflukt.
Dette er for folk som ønsker å slå ballen endel bedre men har ingen planer om å kunne slå "alle slag" i golf.
Alternativ to er at du jobber mot å få en bedre sving med minst mulige kompensajoner. Her er det viktig å legge vekt på at folk flest ikke er i god nok fysisk form til å svinge golfkølla perkeft. Det kreves mye bevegelighet, stabliserings evne og endel styrke for å kunne svinge golfkølla på den mest effektive måten, uten kompensasjoner. Tiger er i dag den spilleren med minst kompensasjoner i sin sving. Dette fører til at han kan slå endel slag som endel andre, selv proer ikke kan slå.
Nå som han har fått ordnet kneet og slipper å kompensere for et venstre kne som ikke kunne stabilisere i nedsvingen har han blitt kvitt en kompensajon i sin sving. Det er det han jobber med.Det å kunne svinge med minst mulig kompensasjoner.
Folk flest er har ikke muligheten til å legge ned så mye tid som det tar, både med tanke på fysisk trening og med tanke på egentrening og instruksjon. Finn en Pro som er nøye på grep og oppstilling. Her ligger det ofte elementære feil som kan rettes ganske raskt og som ofte gir gode resultater raskt. Grepet er ubehaglig å justere men som den eneste kroppsdelen som har kontakt med selve kølla sier det seg selv at grepet er ekstremt viktig. Dette blir desverre ofte oversett..av både spillere og instruktører.. Det neste er oppstillingen,hvis du står "feil" til ballen vil det være umulig å bevege seg riktig. Så enkelt og brutalt er det.
Skal gi meg snart men tenkte jeg skulle nevne en liten ting til om Tiger som sier noe om mentaliteten hans og hans ønske om å bli bedre. I 2004 når Tiger og Hank Haney startet å jobbe sammen var det visse justeringer Hank følte at Tiger trengte å gjøre for å bli bedre. En måneds tid etter de startet å jobbe sammnen leder Tiger, Byron Nelsons turnering etter to runder men føler at han ikke slår ballen bra. De to jobber sammen på rangen på fredagen og Hank foreslår at Tiger forandrer grepet. Hank forklarer hvordan han synes Tiger bør gripe køllen med venstre hånden. Tigers respons er at han ikke tror han i det hele tatt kan treffe ballen med det nye grepet. Han gir det en sjangse og slår et perfekt slag. Det kjennes veldig rart han men slaget var perfekt. Han tester en gang til, kjennes forferdelig, men igjen slår han et perfekt slag. Dette grepet går vi med fra nå av sier Tiger til Hank... ikke etter turneringen, men fra nå av.
Noe å tenke på kanskje..
Uansett, lykke til videre og finn dere en pro som dere stoler på og husk at det trengs egentrening pluss instruksjon for å bli bedre.

:)



 HeSk (06. Aug 2009 17:20) *  IP
Leste for noen år siden om hvordan PGA-spillerne i USA startet med golf. En stor andel hadde foreldre som spilte golf. Ga poden noen dollar for å "trene" på rangen. Sammen med pro? Langtifra. De dælja og slo etter naturmetoden.
Lærte seg mer eller mindre på egenhånd, men nådde altså PGA-nivå. Derfor det er langt flere "hjemmesnekra" golfsvinger i Usa enn Europa?
Klart mange har stor nytte av en dyktig pro, mens for andre totalt bortkastet?
Tiger startet som 2-åring. Med pro??
Golfsving UTEN kompensasjoner? Ja..jeg kan konstruere en robot..men en mer eller mindre "feilkonstruert" kropp.
Komplett UMULIG. Fred Couples sving er vel en eneste stor kompensasjon, MEN SPILLER DA UTMERKET GOLF. ELLER???



 veggiss (06. Aug 2009 18:24) *  IP
jeg begynte mye med pro i år. det er nå på sensommeren at jeg virkelig ser resultater av dette, da leksjonene tidligere i sommer har gått med på å få bukt med diverse uvaner som er lagt til. det er IKKE gjort på 1 leksjon å kvitte seg med 3 års uvaner.


 jonag (06. Aug 2009 19:21) *  IP
hehe, Tigern har nok ingen perfekt sving han heller. bare sjekk hvor mye hender, armer og flipping det er i treffet. Han slår bra slag, som søren, men en sving uten kompensasjoner bør ikke havne så mye ut til høyre.

Før hadde Tigern vekten mer fremme på føttene og hevet høyre hel i treffet og havnet opp på venstre fot. Da er det meget vanskelig å rotere hoftene, kraften går rett inn i kneet som ikke kan rotere noe. Ikke rart kneet har fått juling. Nå har tigern vekten litt mer mot helene og får til en mer naturlig rotasjon og vektoverføring som ikke går inn i kneet. Mye snillere.

tigern svinger fint han, ikke perfekt, men så har han visse evner som gjør at han spiller perfekt golf en gang imellom også.

Sorry, jeg bare måtte plukke på en tiger-elsker ;-)

Hogan hadde selvfølgelig en perfekt sving da..hehe



 æh (06. Aug 2009 22:16) *  IP
Hldigvis så gis dt ikk stilkarakterer i golf.


 ? (06. Aug 2009 23:41) *  IP
Problemet han får med høyre-blokk kommer jo stort sett fordi han synker noe utrolig mye innimellom i nedsvingen.


Svar:
(Felter merket med * må fylles ut.)
Navn *
E-post
Innlegg *
(Useriøse, krenkende eller støtende innlegg, kan bli fjernet.)
 Tilbake til innleggsoversikten      (Her bruker du kun ett nick!)

 
 
Annonser









ANNONSÉR på Golfsiden - mer for pengene!
Interessert? Kontakt: ar@golfsiden.com
Tlf: 900 900 72