Leserbrev Golfbutikken Golfreiser Golfutstyr Smånotiser Ukens turneringer Lær om golf
Meny
Norske/svenske baner
Innendørsgolf
Golf på Internet

Vitser

Profesjonell golf
Ukens golftips
Golf på TV
ARKIVET
Golfaksjebørsen
Tilbake til første side
 
Sitatet

It's just a job. Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I beat people up.

Muhammad Ali

Tilbake til første side
 
Innlegg


Tilbake til innleggsoversikten   Tilbake til første side   Søk på GOLFSIDEN Les mer  

Her kan du legge inn:
nytt innlegg
 FriDropp - 22. Jun 2009 kl. 12:11 *  IP
Sideblikk politikk - Iran

Det er forstemmende å se hvordan myndighetene i Iran nå turer fram. De setter alle krefter inn på å kneble alle former for ytringer som ikke bygger opp under det fundamentalistiske styret. Gjennom de sparsomme rapporter som slipper ut fra Teheran ser vi at de slår ned på demonstrasjoner med skarpe skudd og stor brutalitet ellers. Det meldes om mange drepte og sårede. Det er trist at man i 2009 ikke er kommet lengre i en demokratisk utvikling enn at man må ty til slike virkemidler. Og når man først må gjøre det, at man da ikke kan stå for sine meninger/handlinger, men forsøker så langt det er mulig å blokkere/sensurere rapporter via Internett, TV og andre kanaler.
Når man ikke tør ta debatten, men bare knebler informasjonen tenker jeg at her er det noen ømme punkter man kjenner på. Hadde prestestyret hatt god samvittighet og et godt selvbilde måtte det jo være relativt enkelt å stå oppreist og legge fram sitt syn som en motvekt.

Gjennom moderne og raske medier sier man at verden er blitt mindre. Vi får alle del i "alt" som skjer rundt omkring. Man kan selvsagt ikke ta all verdens lidelse inn over seg hele tiden, da ble man bare liggende i senga. Det er likevel et tankekors at på et sted på kloden kan gå i shorts og nyte livet på en vakker nyklippet golfbane, mens noen få timers flytur unne blir andre brutalt slått ned av politiet, kun pga at de ytrer sine meninger.

 lp (22. Jun 2009 13:43) *  IP
Ah, opptøyer i Iran passer i alle fall noen (ett) land som hånd i hanske... Kissinger har nettopp proklamert at hvis demonstrasjonene i Iran ikke fører frem, så bør kanskje Iran invaderes... (Noe verden har sett før, eller???)

http://www.youtube.com/watch?v=EkQ1iNHEGW8

Demokratisering?






 Koll (22. Jun 2009 17:31) *  IP
Her er Vesten - inkl. Norge - for raskt ute med dommen, som vanlig. Hva vet vi om det som rører seg i Iran? Hva vet vi om det har forekommet valgfusk? Landet har 70 mill. innbyggere, hvorav de fleste bor på landsbygda. Valgfusk i så stor skala? De som er misfornøyd bor ihvertfall ikke i Teheran, der de eneste demonstrasjonene forekommer. Urbant opprør, med stort sett unge mennesker, som nok ønsker et annet regime. Det gjorde de i 1976 også, da Sjahen ble fordrevet og Ayatolla Khomeini overtok. Var det så vellykket?
Hva de 70 millioner mener om regimet, vet vi ikke. Sannsynligvis er majoriteten fornøyd. Vi får et helt feil bilde av situasjonen i Iran ved å se på demonstrasjoner i hovedstaden, der noen tusen deltar.



 Smilende Sam (22. Jun 2009 17:48) *  IP
I et land der levestandarden for det store flertall er særdeles lav til tross for store oljeinntekter er det vel ikke sannsynlig at flertallet er veldig happy med regimet? Det er de vestlige orienterte sine demonstrasjoner vi ser, men hvor mange de er og hvor lykkelige de mer religiøst orienterte er vet ingen (se lenke til artikkel nedenfor)

Om det har funnet sted valgfusk? i stor skala? det er vanskelig å bevise og kildematerialet er vanskelig å objektivisere. Det som er kjent er at det foreligger mistanker om det og at sittende regime ikke ønsker det etterforsket. Det i seg selv er ille. Hvis man legger til grunn at NRKs korrespondent er sånn noenlunde nøytral så har vel hun pekt på at dersom man hadde satt i gang undersøkelser så ville demonstrantene trukket seg tilbake. Det vil vi kanskje få vite nå -siden Vokterrådet har erkjent uregelmessigheter.

http://www.forskning.no/artikler/2009/juni/223648



 FriDropp (22. Jun 2009 20:18) *  IP
Enig med Koll i at vi fra vår posisjon veldig fort kan (for)dømme det som skjer i Iran. Særlig siden de styrende myndigheter legger sterke bånd på den frie informasjonsflyten. De er åpenbart ikke interessert i at synspunktene til de som tenker anderledes eller stiller kritiske spørsmål skal få lov til å komme fram. De føler at de besitter sannheten og knebler ytringer, spørsmålsstillinger og debatt rundt dette. Det er gjerne slike virkemidler alle diktatur og regimer vi ikke ønsker å sammenligne oss med benytter seg av. Dersom man antar at disse som sitter med makten har tro på seg selv og det de står for har jeg mange ganger undret meg på hvorfor de da er redd for kritiske spørsmål, motforestillinger og informasjonsformidling generelt. Er det fordi de vet meg seg selv at de bygger systemet sitt på undertrykkelse slik at andre vinklinger automatisk skaper usikkerhet eller treffer et ømt punkt som ikke tåler dagens lys.

Uansett er det tragisk at de menneskene som ønsker å stille spørsmål, eller ytre seg kritisk møter slik undertrykkelse og til og med vold og drap. En må av og til klype seg i armen og tenke over hvor fritt og godt vi har det i Norge. De sakene som skaper politisk strid her på berget er jo bare krusninger i et hav av velstand når en tar et globalt perspektiv.



 Koll (22. Jun 2009 20:48) *  IP
Mitt hovedpoeng var at vi umulig kan vite hva de 70 millioner mener om det som skjer. Er de noen tusen demonstranter i Teheran representative for alle de andre i landet? Det tror jeg ikke. Vet de hva som skjer i det hele tatt, og er de egentlig interessert? Ønsker demonstrantene et nytt regime, uten prestestyre og med flerpartivalg? Tror de at alle innbyggerne er enige i dette?

Sjahen ble styrtet på samme måte som det som nå skjer i Teheran, men hovedgrunnen er vel at han ikke lenger hadde USAs tillit. USA på sin side sto bak kuppet mot Mossadeq på 50-tallet, da sjahen ble innsatt. (Hele?)folket jublet og var i ekstase da Khomeini ankom landet. Ble det slik de hadde ventet? De ønsket jo et prestestyre og islamsk stat.
Nå er det en ny generasjon av vestlig-orienterte unge mennesker som ønsker en ny revolusjon. Mitt spørsmål er hele tiden når jeg ser dette på TV: Hva vil majoriteten av folket; de som ikke har utdannelse og ikke bor i Teheran, men som er Irans ryggrad. La oss ikke stirre oss blinde på det vi ser fra Teherans gater; det er trolig en helt annen kultur, religiøsitet og konservatisme utenfor hovedstaden.



 FriDropp (22. Jun 2009 20:54) *  IP
Nei vi kan ikke vite hva de 70 millioner mener. Særlig ikke fordi det styrende presteskap gjør alt de kan for at de ikke skal kunne ytre seg om de skulle være kritiske.
Det eneste vi da sitter igjen med er den lille informasjonen som slipper gjennom sensuren og de spørsmål en kan stille seg om hva som er sannheten siden de kontrollerende myndigheter prøver å hindre informasjon og frie ytringer.



 jonag (23. Jun 2009 00:40) *  IP
Det som er sikkert er at iran er et strategisk viktig område for både midt-østen, USA og Kina/india. India trenger utrolige mengder energi som bla Iran kan levere. Her kommer det dessverre til å skje spennende ting i fremtiden. Jeg håper til det beste for menneskeheten.

Volden og udemokratiet fordømmer jeg. Langt på vei enig med Koll. Samme synet leste jeg vel også på forskning.no fra SS.

Det jeg har lært siste året er at jo mer makt jo dårligere er mennesket stort sett til å ta vare på sine medmennesker. Det er stort sett regelen. I så henseende setter jeg religionsmisbruk og penge og maktmisbruk i samme gate.

Jeg lurer på når verden og verdens ledere er klare til å sette menneskene i verden i sentrum og ikke makt, kontroll og penger...

Men merk dette, det er ikke nødvendigvis de største menneskene som er de største lederne. Ofte er de største menneskene de som higer minst etter makt og penger. Det finnes noen unntak, men...

Jeg håper det kan komme en endring i Iran basert på de modige få. Uansett hva som kommer ut i media er det iallefall noen modige som ofrer livet for noe de tror på.



 HeSk (23. Jun 2009 05:34) *  IP
Maatte faktisk til "Langt-Vekk-Istan" for aa bli skikkelig glad i Steinroysa oppunder Nordpolen.
Tenk minister Hansen faar saa oera flagrer for aa hjelpe en politikervenn til skikkelig bahandling. Fantastisk!!
I mitt "nye" land ble jeg geleidet forbi almuen til et praktfullt enerom paa et sykehus. Hvorfor? Money!!Monay!!
ALT ordner seg med MONEY!!
Fytterakkern... Haaper vi aldri kommer dit.
Men da maa vi jaggu verne om ytringsfriheten. Mere verdifull enn hele oljeformuen.
Det vi ser i Iran, handler kun om FRIHET. Da spesielt YTRINGSFRIHETEN!!!!



 salinger (24. Jun 2009 11:45) *  IP
Det finnes demonstranter i de fleste land i verden. Noen ganger har de ret og andre ganger tar de feil, men uansett skal de få lov til å si sin mening.

Det vi ser i Iran i dise dager erom mye mer enn evt. valgfusk, det er som HeSk sier om ytringsfrihet. Det finnes mange forskjellige meninger og synspunkt i verden og det burde ikke være noe problem så lenge man ikke prøver å skjule noe.

Sensur og undertrykking sier generelt sett veldig mye om hvor usikker og intolerant en er. Noen ganger er sensur nødvendig, men når man desperat prøver at noen ikke skal få sagt sin mening er det som regel noe mye mer alvorlig som ligger bak.

Har man ingen ting å skjule er man heller ikke redd for at sannheten kommer frem. Fri flyt av informasjon fører som oftest til at akkurat det skjer til slutt.

Overdreven sensur og undertrykking er et desperat forsøk på å redde ansikt og beholde kontrollen.


 FriDropp (24. Jun 2009 14:18) *  IP
Ikke rare ytringen som skal til før øksa kommer:
http://www.dagbladet.piiip/2009/06/24/nyheter/fotball/iran/utenriks/mousavi/6874953/



 Fri eller ikke???? (24. Jun 2009 15:41) *  IP
www.infowars.com
www.prisonplanet.com
www.davidicke.com



 007 (07. Nov 2009 23:06) *  IP
Land uten ytringsfrihet og ledere som bruker følgende retorikk:
"
Iran will continue to progress in its nuclear program as long as Israel continues to have nuclear weapons, Mahmoud Ahmadinejad said.
"

Where to start, FriDropp?



Svar:
(Felter merket med * må fylles ut.)
Navn *
E-post
Innlegg *
(Useriøse, krenkende eller støtende innlegg, kan bli fjernet.)
 Tilbake til innleggsoversikten      (Her bruker du kun ett nick!)

 
 
Annonser









ANNONSÉR på Golfsiden - mer for pengene!
Interessert? Kontakt: ar@golfsiden.com
Tlf: 900 900 72