|
Tilbake til innleggsoversikten Tilbake
til første side Søk på GOLFSIDEN
Les mer
Her kan du legge inn: nytt innlegg
 Ivar - 16. Apr 2009 kl. 12:34 * IP
Honnør
Hvem er det egentlig som skal ha honnøren på neste hull. Hvordan bestemmes dette?
|
 jonag (16. Apr 2009 12:41) * IP
Regel 10-1a i match og regel 10-2a i slagspill.
10-1
a.When Starting Play of Hole
The side that has the honour at the first teeing ground is determined by the order of the draw. In the absence of a draw, the honour should be decided by lot.
The side that wins a hole takes the honour at the next teeing ground. If a hole has been halved, the side that had the honour at the previous teeing ground retains it.
10-2
a.When Starting Play of Hole
The competitor who has the honour at the first teeing ground is determined by the order of the draw. In the absence of a draw, the honour should be decided by lot.
The competitor with the lowest score at a hole takes the honour at the next teeing ground. The competitor with the second lowest score plays next and so on. If two or more competitors have the same score at a hole, they play from the next teeing ground in the same order as at the previous teeing ground.
 lp (16. Apr 2009 12:42) * IP
Det står i regelboka, regel 10 om spillerekkefølgen:
Den med færrest slag på forrige hull skal ha honnøren, og om antall slag er likt, den som slo ut først på det forrige hullet. På hull 1 gjelder enten startrekkefølge iht trekt startliste eller ved loddtrekning på tee (utslag basert på hvem som har lavest HCP er ikke etter regel 10)
I stableford-konkurranser er det den med flest poeng på forrige hull som skal slå ut først.
 BO (17. Apr 2009 09:01) * IP
Hvor viktig er dette?
Vi forsøker å følge regelen, men hvis noen ikke er klare, lar vi andre gå foran. Kan noen bli "disket" grunnet dette?
 lp (17. Apr 2009 09:27) * IP
Golf skal spilles etter golfreglene, men hvis denne regelen skulle brytes får det ingen konsekvenser med mindre det var avtalt, f.eks at det avtales at en spesiell person alltid skal slå ut først, eller at man blir enige om å sette regelen tilside før start etc. Straffen blir i så fall diskvalifikasjon
 BO (17. Apr 2009 10:53) * IP
Går oftest sammen med kona, og hun slår fra rødt og har ofte honnøren. Vi kommer først til gul, og slår selvsagt først. Dette holder tempo oppe. Kan vel gjelde fra samme teested også?
Tempo før honnør?
 Smilende Sam (17. Apr 2009 11:38) * IP
Honnør-fascisme er bare dumt, men i en ideell verden så går beste bruttoscore først ut synes jeg. At GK spilleren med en dobbel i noen tilfeller skal slå ut før singelhcp'er med birdie blir bare tøysete. Hvis den med lavest score somler - så går noen andre først. Dersom man venter og har kortslående spiller i ballen - så bruker man hodet :-)
 FriDropp (17. Apr 2009 12:24) * IP
Med utgangspunkt i selskapsrunder synes jeg kun det er i ett tilfelle at honnøren er viktig og det er når en med mye høyere hcp enn de andre var best på forrige hull. Da unner jeg han (meg....) gleden av å få slå ut først.
Having said that: det går i praksis helt automatisk at en slår ut ihht score på forrige hull. Like automatisk at dersom en ikke er klar så slår en annen ut, eller at en som skal slå kort slår hvis den med honnøren må vente etc.
 Wilson (17. Apr 2009 17:21) * IP
Jeg synes det mest ryddige er om det trekkes rekkefølge ved start og deretter bestemmes honnør etter bruttoscore.
Og jeg kjenner reglene, som på dette pkt er tullete etter min oppfatning.
Hva gjør man på en selskapsrunde da når man spiller slag og en annen stableford-fantast spiller stableford?
Hvem har honnøren da? Slagspiller med 4 slag og 2 p eller stablefordspiller med 4 og 3 p.
Vet at det ikke er viktig, men jeg synes det blir for mye stableford og handicap i alt som har med golf å gjøre.
Snart skal vi vel ha longest drive med handicap, og han med 24 i hcp vinner longest med 175 m drive foran han med 225 m og 4 i hcp.
 Ess (17. Apr 2009 18:41) * IP
Hva gjør Ivar på golfbanen når han ikke kan de mest elementære reglene i regelboka?
Forøvrig i konkurranse følger man regelboka slavisk, på selskapsrunder jenker man det til for felles hygge.
 mtz (17. Apr 2009 18:45) * IP
alltid den med lavest score på forrige hull som slår ut..
 Dilter (18. Apr 2009 17:43) * IP
Det er så vidt jeg vet ingen konsekvenser forbundet med å slå utenfor tur i slagspill, så hvem som slår først blir mest en etikette-greie. Ready golf er bra golf.
I matchspill kan en som slår utenfor tur risikere å måtte slå slaget på nytt i riktig rekkefølge. Dog uten straff.
 lp (18. Apr 2009 19:23) * IP
Dilter, du har forsåvidt rett, ingen straff for å slå ut for f.eks å spare tid...
Men, om det f.eks blåser mye men ujevnt og en langtslående som skulle slått sist da ber om å få slå først fordi han da får en fordel av vinden, da er det nok dusjen neste (dvs diskvalifikasjon), så om det å spille utenfor tur gir spilleren en vesentlig fordel, da er det straff, og det blir jo flere som må i dusjen også :-)
Som det står i 10-2c:
"Hvis imidlertid komiteen fastslår at konkurrentene er blitt enige om å spille utenfor tur for å gi en av dem en fordel, blir de diskvalifisert"
|
Tilbake til innleggsoversikten (Her bruker du kun ett nick!)
|