Leserbrev Golfbutikken Golfreiser Golfutstyr Smånotiser Ukens turneringer Lær om golf
Meny
Norske/svenske baner
Innendørsgolf
Golf på Internet

Vitser

Profesjonell golf
Ukens golftips
Golf på TV
ARKIVET
Golfaksjebørsen
Tilbake til første side
 
Sitatet

It's just a job. Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I beat people up.

Muhammad Ali

Tilbake til første side
 
Innlegg


Tilbake til innleggsoversikten   Tilbake til første side   Søk på GOLFSIDEN Les mer  

Her kan du legge inn:
nytt innlegg
 Vidar - 27. Jun 2008 kl. 22:06 *  IP
Overrasket over lengde

Var i Sverige og prøvde noen jernkøller i dag... Jeg slår i dag normalt 125 m med jern-6. Fikk prøve en del forskjellige typer jern-6 i dag og lengden på de forskjellige merkene var betydelige. R7 gikk rundt 140 m ved normalt godt treff, X20 gikk 130 mens Wilson gikk bare 110. Prøvde også ett merke jeg ikke husker som så vidt datt ned på 100 m. R7 rett på topp på ønskelista. Spørsmålet er da som følger: Hvor mye kan det avvike mellom en rett tilpasset kølle og ikke. Synes avviket i dag var voldsomt stort. Jeg har slitt med lengde, men fikk en skikkelig aha opplevelse i dag.
 jonag (27. Jun 2008 22:30) *  IP
R7 er 28 gr
X20 er 30gr
wilson hvilket merke ?

det er ca 2m pr grad loft og 4m pr tomme skaft.

Det er aldri så stor forskjell bare pga køllehode, så det er snarere et eksempel på hva rett og feil køller kan gjøre for deg. Om lengde på skaft er feil eller køllene har lavere spillbarhet kan man se litt forskjeller. Om køllene har feil vinkler for deg klarer man rett og slett ikke treffe ballen særlig bra. Mulig det som skjedde med Wilson.

Det mest interessante er å få med hva slags skaftflex, lengde og lie du prøvde så er du et steg nærmere et bra sett for deg.

Mitt 6-jern er 31 grader.



 Tom (27. Jun 2008 22:31) *  IP
Du må huske på at loften kan variere i grader på 6 jernet.
Fks r7 kan ha mindre loft en X20 slik at du skal ha mere lengde. Det er jo tilsist controll og ikke lengden som teller. Samme om det er et 6 jern eller 8 jern som treffer greenen bare du kan gjøre det gang etter gang..



 Vidar (27. Jun 2008 22:36) *  IP
Wilson køllen het Di7. Er enig med gradene. Har selv Cobra FP og slår som sagt 125m. Enig med Tom i at 6 eller 8 ikke spiller noen rolle, men trange hull og jernutslag så er det bedre med 140 m enn 125 m. Ga meg også en opplevelse av at rett tilpassete køller gir veldig mye ekstra...


 jonag (27. Jun 2008 22:44) *  IP
Di7 har 28.5, men køllelengden så veldig lang ut. Føltes de for lange for deg ?



 Bjørn Sveindal (27. Jun 2008 22:56) *  IP
Det kan faktisk variere mye på lengde hvis man får riktig vekt/moi og flex på en kølle. Stort sett alle kundene jeg har hatt har fått et stort løft i både lengde og kontroll når de får køller som er tilpasset. Et av de største utslagene jeg har sett var en 10 HCP'er som økte lengden med jernene sine med ca. 30m, og da hadde de nye jernene samme lengde og loft som de gamle.

I motsetning til det mange tror er det den gjennomsnittelige golferen som har mest å hente på en skikkelig tilpasning.




 Vidar (27. Jun 2008 23:03) *  IP
Jeg tenkte ikke så mye lengde på køllene, men mulig du er inne på noe Jonaq. Jeg må bare få ut f... og få tilpasset ett sett tror jeg. Men R7 hadde altså ett loft som var tilnærmet en 5'er hvis jeg skjønner rett, men er lengden mer lik 6'er hos andre? Altså mindre loft uten å forlenge skaft...



 Wilson (28. Jun 2008 10:03) *  IP
Jonag / Bjørn S.
Tror dere at for lange skaft kan føre til kortere slag?
Har vært inne på tanken siden køllene blir tyngre å svinge. Ikke nok fart i køllehodet/for høy svingvekt.
Jeg prøvde et sett i vinter som var std lengde og slo lengre enn noensinne med 6-jern. Deretter prøvde jeg et 6-jern i samme merke som var forlenget og da gikk lengden ned.
Hva gjør man hvis man må ha lengre køller? Fjerne masse fra kølle-hode?



 jonag (28. Jun 2008 15:37) *  IP
Akkurat som Bjørn sier om at rett MOI/vekt gir merkbar best lengde og nøyaktighet så er det å forlenge køllene et problem. Løses ved lettere hoder (begrenset, men noen leverer jernhoder med byttbare vekter) og med lettere skaft (lettere metall eller grafitt).

MOI/vekt påvirker timing av releasen og da kan det hende at releasen kommer for tidlig/sent ift akselerasjon i svingen, etc.

Jeg forstår ikke nødvendigheten av å forlenge køllene så raskt selvom man er litt lenger enn normalt. Aller spiller jo med wedger som er ganske korte, men forskjellen mellom de og lengre jern er jo lie (og vekt og loft seff)

Det burde være like vanlig å forkorte køller for de som er litt lange i armene, etc.

Men er lie feil kan man glemme å treffe ballen bra uansett køllelengde.

Et eksempel er at jeg prøvde køllene til sønnen min. Han har vel 80% av køllelengden og jeg slo jammen SW hans på 56g rett over 80% av min SW-lengde. Måtte jo stå rimelig krøkkete, men likevel.

Så jeg tror skaftlengde er oppskrytt, det er rett skaftlengde som gir lengde.



 Bjørn Sveindal (29. Jun 2008 06:37) *  IP
Det er slik jonag sier, det er begrenset hvor mye vekt man evt. kan fjerne fra køllehodet, det er skaftet man gjør betydelig lettere hvis man skal forlenge køller.

For de fleste vil forlenget skaft gi økt lengde i de korte jernene (7-PW), men kan fort føre til at man mister lengde på de lange jernene da køllene rett og slett blir for tunge.

Som sagt tidligere er det MOI og totalvekt på køllen som er det mest kritiske for lengde. Kjøper man et forlenget sett fra et av de kjente merkene vil ofte MOI'en være for høy slik at mange får dårlig balltreff. I slike "standard" sett vil også MOI'en være forskjellig fra kølle til kølle hvor de lengste køllene har høyest MOI. Har man køller med for høy MOI, mao. for tunge, vil man slite med god balltreff og release.



 Wilson (29. Jun 2008 11:16) *  IP
Takk jonag/BS.
Det er dette jeg har erfart. Jeg sliter med å ikke få normal økning fra 6 og ned.
Gikk en runde i går og greppet ned på alle køllene. Jeg fikk bedre lengde på lange jern og følte at jeg fikk bedre kontroll og gjennomsving.
Skal teste litt mer i dag og fremover før jeg kapper ned. Men det ligger an til kortere jernskaft ja.
Lien er allerede korrigert slik at de er 3 grader up.



 jonag (29. Jun 2008 15:48) *  IP
Kan også være at lie er feil på lange jern. Å grippe ned vil si at du trenger mer upright lie der og da og om de er for upright normalt så kan det hende de fungerer bedre når du gripper ned..

Sjekk at lie er riktig for de lange jerna før du kapper.



Svar:
(Felter merket med * må fylles ut.)
Navn *
E-post
Innlegg *
(Useriøse, krenkende eller støtende innlegg, kan bli fjernet.)
 Tilbake til innleggsoversikten      (Her bruker du kun ett nick!)

 
 
Annonser









ANNONSÉR på Golfsiden - mer for pengene!
Interessert? Kontakt: ar@golfsiden.com
Tlf: 900 900 72