Tilbake til innleggsoversikten Tilbake
til første side Søk på GOLFSIDEN
Les mer
Her kan du legge inn: nytt innlegg
 Green - 01. May 2010 kl. 18:27 * IP
Golf og forsikring
Hva skjer dersom man skader eiendom/mennesker under spill på bane?
Er man forsikret gjennom medlemskap i klubb, eller er klubben forsikret mot skader påført av spillere på banen?
Grunnen til at jeg spør er at spillepartnere min var SVÆRT nære å slå et høyt og fint 9'er jern rett ut på en forholdsvis tett trafikkert vei forrige gang vi spilte.. Kort par 3 hull parallelt med veien og en superslice - bilene kun reddet av en trestamme som heldigvis stod i veien. :p
|
 GG (01. May 2010 19:27) * IP
Klubben/banen skal ha forsikring som dekker uhell skjedd ved spill på banen.
 bb (02. May 2010 20:43) * IP
Litt avhengig av hva som skjer. Slik du beskriver det er det spillerens ansvarsforsikring som gjelder. Den er gyldig når du har betalt medl.kont. og er i if..
Hvis ikke kan det være ansvarsforsikringa gjennom spillerens reise- eller innboforsikringa di.
I praksis blir bilen reparert på bilens kasko og det sendes regress til spilleren. Har ikke spilleren forsikring må han/hun betale det fra egen lomme.
Slik det beskrives er det ikke banens ansvar. Men det kan det være i andre tilfeller og da kan banens bedriftsansvar legge ut og i ettertid reise regress til spilleren. Der spilleren kan lastes.
Skader som dekkes på ansvarsforsikringene er ikke helt opplagte.
 Green (02. May 2010 20:51) * IP
Takker for svar!
Så spilleren kan altså lastes for å slå et dårlig slag (med de rette intensjoner)? Tenker bare på at spillere - spesielt de med grønt kort - må forventes å slå en del rimelig horrible slag.
 jesus maria (02. May 2010 22:53) * IP
Nei, du kan ikke holdes ansvarlig for hendelige uhell. Hvis du derimot med viten og vilje sikter ut mot parkeringsplassen, stapp full av maseratis og porsches, fordi du planlegger en lun hook inn i fairway igjen, så kan man vel diskutere hvorvidt du har handlet uaktsomt. :)
 M (03. May 2010 11:30) * IP
Det bb sier er helt feil. Ansvar for spilleren forutsetter særlig uaktsom opptreden etter culpa regelen. Trolig har golfbanen et objektivt ansvar. En uheldig shank eller slice kan forekomme og klubben er nærmest til å forutse og innrette seg etter dette. Klubben er ansvarlig. Ansvaret kan lempes gjennom en eventuell forsikring.
Hilsen jurist
 ??? (03. May 2010 22:39) * IP
Hvis det er slik M sier - så har ikke skaden skjedd. :-) Og bileier må bære skaden sjøl. (Neida...)
Objektivt ansvar er vel kun ansvarsforsikring på motorkjøretøy som opererer med --- eller? (Ansvar uten skyld)
Ta en titt på forsikringen til ngf.
http://www.golfforbundet.no/wip4/detail.epl?cat=7118
Det er nettopp derfor vi som er medlem i en golfklubb automatisk er forsikret gjennom medlemsskapet i klubben i tilfelle vi er uheldige og påfører andre en skade på person eller ting.
 wahtever (03. May 2010 23:16) * IP
Objektivt ansvar betyr ansvar uten at noen må ha utvist skyld. Golfbaner har ansvaret for handlinger spillere foretar seg på samme måten som skibakker har det. Dette betyr selvfølgelig ikke at man kan sikte på parkeringsplassen, i slike tilfeller vil banen ha få et regresskrav mot deg.
 wahtever (03. May 2010 23:23) * IP
Objektiv ansvar er en ulovfestet erstatningsregel ??? Om vilkårene for å benytte den er oppfylt kan de fleste juridiske personer bli ansvarlig. Minnes bla et turlag som hadde satt opp ei tau-ferge som sank. Turlaget ble ansvarlig.
Nå er det lenge siden jeg har hatt erstatningsrett men kan jo være at set er culpa som gjelder og at det å oppholde seg på golfbanen er en form for risikoaksept.
Var det ikke en sak om ei dame som fikk en ball i tinningen for et år siden?
 wahtever (04. May 2010 08:28) * IP
Ble nysgjerrig og måtte sjekke litt.
Det foreligger ingen HR-praksis som knytter seg til golfbaner og objektivt ansvar. Hvorvidt objektivt ansvar gjøres gjeldende avhenger av en konkret helhetsvurdering der risikobetraktninger og interesseavveininger er det sentrale.
Kommer man fram til at banen eller deler av den utgjør en ekstraordinær risiko slik at den totalt sett utgjør en uforsvarlig innretning blir det ansvar for banen.
Det foreligger en avgjørelse fra Frostating lagmannsrett etter at ei dame fikk en ball i hodet på Brynetset golfklubb.
Lagmannsretten uttaler følgende om obj. ansvar:
- For lagmannsretten vil følgelig sentrale problemstillinger være banens generelle beskaffenhet på skadetidspunktet sammenlignet med anbefalte retningslinjer for utforming av golfbaner, og i hvilken grad banen fremstår som dårligere enn andre tilsvarende golfbaner, banen sett under ett, og skadestedet vurdert spesielt.
- Det vil videre være sentralt å avklare hvilken sjanse det var for at skade skulle oppstå, og i tilfelle hvor stort skadepotensialet var, med andre ord en bedømming av risiko. Ved avveining av risikoen vil virksomhetens art være av betydning.
Retten konkluderer med at det ikke forelå ansvarsgrunnlag etter den objektive regelen, bl.a. fordi ballen hadde gått utenfor en "sikkerhetssone" på 60 grader, i tillegg til at man hadde fri sikt mellom hullene.
 wahtever (04. May 2010 08:32) * IP
Dermed vil det avhenge av omstendighetene Green.
Golfbaner kan også bli ansvarlig på subjektivt grunnlag, etter culpa-regelen i skadeerstatningsloven § 2-1.
Spørsmålet blir da om styret eller ansatte har unnlatt (vært uaktsom) og ikke etablert en sikkerhet som spillerne kan forvente.
(det var på dette grunnlag skianleggavgjørelsene var tuftet)
Her uttaler Høyesterett:
- Anleggseier må sørge for å redusere risikoen innen rimelighetens grenser, hensett til forholdene på stedet, kostnadene ved sikringstiltak, og til alpinsportens egenart som en sport der fare er et sentralt element.
- Skadepotensialet knytter seg i første rekke til utøvernes egen adferd, og det må kreves at de utviser en høy grad av aktsomhet. Men de må kunne forvente at de ikke møter ekstraordinære risikomomenter uten forvarsel.
|
|